İNGİLTERE… Türkiye, Körfez krizine taraf olmayı iki kez düşünmeli

PAYLAŞ
Firdevs Robinson
Firdevs Robinson

makalede   belirttiği gibi, ‘Siyasi İslam, doğalgazdan sonra Katar’ın ikinci büyük ihraç ürünü’. Abdelhadi’nin deyişiyle, ‘ El Sani’lerin  iki yüzlü dış politikalarını, demokrasi ve modernizmi benimser görünürken, siyasi İslamcılığı desteklemek ve yaymak’ diye de özetleyebiliriz.

Arap Baharından beri, Katar’ın finanse ettiği pan-Arap El Cezire  televizyon kanalı, özellikle de İngilizce’sinden farklı bir çizgi izleyen Arapça yayınlarıyla Körfez ülkelerinin tepkisini çekiyor.

Geçen hafta BBC 4. Radyosunun Today programında konuşan Birleşik Arap Emirlikleri’nin Rusya’daki büyükelçisi Omar Saif Ghobash, kendilerini rahatsız eden unsurlara bir yenisini daha ekledi. ‘Katar, artık kararını vermeli. Kendilerini bir Körfez ülkesi olarak mı görüyorlar yoksa İran ve Türkiye’nin cebinde bir ülke mi?’ diye sordu.

Katarlılar ise Suudi Arabistan’a ve Körfezdeki diğer karşıtlarına taviz vermeye hazır olduklarını zaten şimdiden ilan etmiş durumdalar. Suudi kampına arka çıktığı halde, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ı da krizi çözmeye davet ettiler.

Bu koşullar altında, Türkiye’nin, şimdiden taraf olarak göründüğü, nereye gittiği belirsiz bir krize dahil olmak için can atıyor görünmesi, anlaşılır gibi değil.

___________

Firdevs Robinson
Freelance journalist, commentator
http://www.firdevstalkturkey.com/
Firdevs.robinson@btinternet.com

 

CEVAP VER