Türkiye’de 370 derneğin faaliyeti durduruldu

ÇHD, faaliyet durduma kararını Twitter’dan duyurdu. Faaliyetleri durdurulan derneklerin listesi açıklanmadı. 3 bine yakın üyesi bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği de kapatılanlar arasında.

İçişleri Bakanlığı, ‘FETÖ, PKK/KCK, DHKP-C ve DEAŞ bağlantılı’ 370 derneğin faaliyetinin durdurulduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada ‘OHAL Kanunu 11. Maddesi kapsamında genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla 39 ilde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen; FETÖ bağlantılı 153, PKK/KCK bağlantılı 190, DHKP-C bağlantılı 19 ve DEAŞ bağlantılı 8, olmak üzere toplamda 370 derneğin faaliyetinin valiliklerce durdurulduğu’ belirtildi.

Açıklamada ayrıca, “Bunlara ilişkin inceleme, değerlendirme çalışmaları devam etmekte olup, terör örgütleri ile irtibatlı tüm yapı, grup, oluşum, kurum ve kuruluşlarla mücadelemiz hız kesmeden kararlılıkla devam edecektir” ifadesi yer aldı.

Faaliyetleri durdurulan derneklerin listesi açıklanmadı.

Doğan Haber Ajansı ise 370 dernekten 47’sinin Diyarbakır merkezli olduğunu ve “PKK/KCK bağlantısı nedeniyle” haklarında soruşturma yürütüldüğünü duyurdu.

Çağdaş Hukukçular Derneği: Faaliyetlerimiz 3 ay durduruldu

Öte yandan, faaliyeti durdurulan dernekler arasında 3 bin civarında üyesi bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) de olduğu öğrenildi.

1974 yılından bu yana faaliyet gösteren ÇHD’nin Ankara bürosu, mühürlemeyi Twitter hesabı aracılığıyla duyurdu.

Yapılan açıklamada, derneğin faaliyetlerinin 3 aylığına durdurulduğu belirtildi.

“Zalimin yasa ve yasaklarını tanımıyoruz”

Dernek Facebook hesabı üzerinden de 3 aylık durdurma kararı ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bizim için, OHAL’in ilan edildiği ilk günden bu yana yapılmış tüm yasalar, ilan edilen KHK’lar, yargı kararları, yok hükmündedir. Türkiye’de zaten bir ayağı çukurda olan hukuk sistemi OHAL ile birlikte tümüyle çökmüştür. Bizler zalimin yasa ve yasaklarını tanımıyoruz, herkesi bu tutumda birleşmeye çağırıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here