‘Türkiye’nin et sorunu yok, tercihinizi değiştirin!’

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: “Türkiye’nin protein üretiminde sorun yok. Sadece bizim et tercihimiz farklı.”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’de katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, tarımdaki yapısal sorunları çözmek için gerekli adımları attıklarını belirterek, “Bunun için lütfen sabırlı olun. Biraz kredi verin. Genç bir tarım bakanıyım biraz krediyi hak ediyorum diye düşünüyorum. Türkiye’nin protein üretiminde sorun yok. Sadece bizim et tercihimiz farklı. Yani tavuk eti, kırmızı et ve balıketi toplamı Türkiye’nin ihtiyacından çok daha fazla. Türkiye 2023 hedefi olan balık ürünleri ihracatında 1 milyar doları geçmiş durumda. Bu tercihleri biraz içinde değiştirirsek aslında Türkiye’nin et ile ilgili de problemi yok” diye konuştu.

‘TARIMA ÇOK ÖNEM VERMEMİZ LAZIM’

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Eylül ayı meclis toplantısında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Dünyayı doyuran ülke, lider ülke olacak. O yüzden tarıma çok önem vermemiz lazım. Aşmamız gereken zorluk ise, bugün itibarıyla dünya nüfusu 7,5 milyar. 2050’de 9,1 milyar olacak. Şehirleşme bugün itibarıyla yüzde 55, 2050 itibarıyla bu oran da yükselecek. Bir yandan göç kaçınılmazken, diğer yandan gıda üretimini yüzde 50 artırmamız gerekiyor. Bu zor ev ödevini, teknoloji olmadan yapmak imkânsız gibi gözüküyor. Her yerde 4.0 gibi bir kavram var. Tarımda da 4.0’ı mutlaka kullanmamız lazım” dedi.

‘BUĞDAYLA İLGİLİ BİR PROBLEM YOK’

Bakanlık olarak hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumakla görevli olduklarını ve tüketiciyi enflasyona ezdirmemek için çalıştıklarını dile getiren Bakan Pakdemirli, “Türkiye’nin buğday ile ilgili bir problemi yok. Yakın zamanda buğday ile ilgili önemli bir artış bekliyoruz. Cuma günü de buğday fiyatları ile alakalı olumlu bir gelişme yaşanacak diye biliyorum” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’NİN ET İLE İLGİLİ PROBLEMİ YOK’

Konuşmasında hayvancılık ve et tüketimine ilişkin de açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şunları dile getirdi: “Emin olun tarımda yapısal problemleri çözmemiz için gerekli adımları atıyoruz ama bunun için lütfen sabırlı olun. Biraz kredi verin. Genç bir tarım bakanıyım biraz krediyi hak ediyorum diye düşünüyorum. Biraz sabır. Türkiye’nin protein üretiminde sorun yok. Sadece bizim et tercihimiz farklı. Yani tavuk eti, kırmızı et ve balıketi toplamı Türkiye’nin ihtiyacından çok daha fazla. Türkiye 2023 hedefi olan balık ürünleri ihracatında 1 milyar doları geçmiş durumda. Bu tercihleri biraz içinde değiştirirsek aslında Türkiye’nin et ile ilgili de problemi yok.”

 

Önceki haberErdoğan’a yazlık sarayın biri bitmeden diğerine başlandı!
Sonraki haberEğirdir Gölünde korkunç çekilme!
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.