Çubukçu’ya: Koparırım senin dilini

MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut, iki dilde eğitime destek verdiğini söylediği Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu da sert dille eleştirdi.

Bulut, Bakan Nimet Çubukçu’ya seslenerek, “Koparırım senin o dilini bakan. Bu ülkenin resmi dili Türkçe’dir. Bunu herkes böyle bilecek. Ama herkes evinde, işinde, dışarıda istediği dili konuşabilir. Asla buna bir engel yoktur” diye seslendi.

Çubukçu, Ahmet Duran Bulut’a sabah erken saatlerde yaptığı yazılı açıklamayla yanıt verdi.

MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut’un hakkımda kullandığı ve basma da yansıyan ifadeleri üzerine açıklama yapılması gereği duyulduğunu belirten Çubukçu, “Bulut’un iki dilde eğitimi desteklediğim iddiasıyla sarf ettiği söz, yanlı olarak yaptığım bu açıklamada bile kullanmaktan imtina edeceğim kadar çirkindir. MHP Milletvekili, tercih ettiği kelimelerle şiddet eğilimini ortaya koymuştur” dedi. Çubukçu’nun açıklaması şöyle devam etti:

“Bulut’un kullandığı şiddet dilini insanlık adına son derece vahim buluyor, tehdidini dehşetle karşıladığımı belirtmek istiyorum. Hele hele eğitimci kimliği ile ortada gezen birisi; öğretmen kökenli bir milletvekili ağzından çıkanı duymalıdır. Şimdi en büyük endişem Bulut’un çocuklara nasıl öğretmenlik yaptığı, şiddeti öğretmenin bir yöntemi olarak kullanıp kullanmadığıdır.”

Ahmet Duran Bulut’un, sadece açıklaması ile değil, bilgi kirliliği yaratarak seçmen nezdinde nemalanma gayreti ile de siyaset yapma seviyesini gösterdiğini belirten Çubukçu, “İki dilde eğitimi destekleyen herhangi bir demecim, açıklamam olmadığı halde kamuoyunu yanlış yönlendirmiş, buradan kendince pay çıkartmaya çalışmıştır.

İki dilde eğitim konusundaki tutumum net olup, bugüne kadar konuyla ilgili tarafıma yöneltilen sorulara ’Devletin resmi dili Türkçe’dir ve eğitim de Türkçe yapılır’ diyerek yanıt vermişimdir. Kaldı ki aksi söz konusu olsaydı bile demokratik bir ülkede tehdit ve şiddet cevap olmamalıydı” dedi.

Bakan Çubukçu, açıklamasına “Seçim öncesi oy uğruna nasıl seviyesiz bir siyaset yapılabileceğini gözler önüne seren MHP Milletvekili, inanıyorum ki kamuoyu nezdinde hak ettiği karşılığı bulacaktır” diye son verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here