3.5 C
Istanbul
Friday, February 26, 2021
Ana Sayfa TÜRKİYE Uğur Mumcu davasında skandal: Savcılık ‘yoğunuz’ dedi, fail yakalanamadı

Uğur Mumcu davasında skandal: Savcılık ‘yoğunuz’ dedi, fail yakalanamadı

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun katledilmesinin üzerinden 28 yıl geçmesine karşın, aracına bombayı yerleştiren Cihan kod adlı Oğuz Demir, bir türlü yakalanamadı.

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun katledilmesinin üzerinden 28 yıl geçmesine karşın, aracına bombayı yerleştiren Cihan kod adlı Oğuz Demir, bir türlü yakalanamadı.

Alican Uludağ’ın haberine göre, hakkında kırmızı bülten çıkarılan Oğuz Demir’in aranması kâğıt üzerinde kaldı. Demir’in bugüne kadar somut olarak nerede, ne zaman arandığına ilişkin dosyada bilgi yer almadı. Davaya bakan mahkeme, en son 2019’da Demir’in akıbetini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sordu. Başsavcılık ise “İş yoğunluğumuz var, personel eksik. Bunu doğrudan kolluğa/polise sorun” diyerek mahkemeye verdi.

Bugün 24 Ocak. Cumhuriyet gazetesi yazarı, aydınlanmacı Uğur Mumcu’nun, 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’daki evinin önünde aracına önceden konulan bombanın patlaması sonucu katledilmesinin 28. yıldönümü. Aradan geçen zamanda, Mumcu cinayetinin arkasındaki karanlık yapı çözülemedi. Dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu’ya “bir tuğlayı çekersem duvar yıkılır” dediği güç ortaya çıkarılamadı.

Cinayete ilişkin sadece tetikçilere ulaşılabildi. O da yıllar sonra ortaya çıktı. 2000 yılında İstanbul’da Beykoz’da bir villada Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu’nun öldürüldüğü operasyonda ele geçirilen delilerden, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy ve Ahmet Taner Kışlalı cinayetlerinin arkasında yasadışı Tevhid Selam  Kudüs Ordusu olduğu anlaşıldı.

Dönemin Ankara DGM Savcısı Hamza Keleş’in yürüttüğü soruşturma kapsamında başlatılan UMUT operasyonlarında katliamları organize eden Tekin kod adlı Ferhan Özmen ve Necdet Yüksel yakalandı.

Sorguda çözülen iki isim, cinayetlerdeki rollerini itiraf etti ve bombayı koyan isim olarak Oğuz Demir’in adını verdiler. Bu iki isim yargılama sonucunda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

 

İran’da askeri eğitim

İfadelere göre, üç terörist, Ankara Bahçelievler’de bulunan bir tekvando salonunda 1989’da tanıştı. Ferhan Özmen’e bağlı çalışan Oğuz Demir ve Necdet Yüksel, 1991 yılında İran’a gitti. Burada irtibat kurulacak kişileri Özmen söyledi. 40 gün kaldıkları İran’da askeri eğitim aldılar. Özellikle silah ve patlayıcılar konusunda eğitildiler.

Adresi rehberden buldular

Tekin kod adlı Ferhan Özmen, Uğur Mumcu’nun aracına konulacak 2,5 kilogram patlayıcı madde içeren bombayı bizzat kendisi hazırladı. Bomba, harekete ayarlı, mandallı ve bubi tuzaklıydı.

Şüpheliler, ifadelerine göre Uğur Mumcu’nun evini, telefon rehberinden buldular. Uğur Mumcu’nun Ulus’taki 100. Yıl Kültür Merkezi Konferans Salonu’ndaki konferansını izlediler. Mumcu buradan ayrılınca takip ettiler, aracın plakasını aldılar. Bir hafta boyunca evin önünde, keşif yapıldı.

24 Ocak 1993’te havanın soğuk, sisli ve puslu olmasını fırsat bilen üç terörist, katliam için “en uygun zaman dilimi” olduğuna karar verdi. Bir gün önceden üç terörist, Karlı Sokak’a gitti. Ferhan Özmen, uzakta araçla beklerken, Necdet Yüksel olay yerinde gözcülük yaptı. Cihan kod adlı Oğuz Demir ise bombayı Mumcu’nun aracına yerleştirdi. Bombayı yerleştirme işlemi yaklaşık 2 dakika sürdü.

Necdet Yüksel, ifadesinde olayın istihbaratının yaklaşık 8-9 ay boyunca kendisi tarafından yapıldığını söyledi.

Bombacı kaçtı

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Mühendisliği bitiren Oğuz Demir’in katliamın faili olduğunun anlaşılması üzerine 7 Kasım 2003’te hakkında yakalama kararı çıkarıldı. O dönem polis, son anda Demir’i elinden kaçırdı. Oğuz Demir, aradan geçen 18 yılda bir türlü yakalanamadı. İçişleri Bakanlığı’nın aranan teröristler listesinde mavi kategoride aranan Demir’in izine ulaşılamadı.

Davası sürüyor

Oğuz Demir’in yargılanmasına 5 Mayıs 2021’de devam edilecek. Ancak dava dosyasında Oğuz Demir’in ciddi olarak arandığına ilişkin bilgi ve belge olmadığı anlaşıldı. Son arama çabası ise kâğıt üzerinde 2019’da yapıldı.

Mahkeme Oğuz Demir’i sordu

Davaya bakan Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 2019’de Ankara Başsavcılığı Yakalama Bürosu’na Oğuz Demir’in durumunu sordu.

Başsavcılık: İş yoğunluğu var, bize sormayın

Başsavcılık ise mahkemeye skandal bir yanıt verdi. 30 Mayıs 2019 tarihli yazıda, “Adı geçen şüpheli, başsavcılığımız yargı yetkisi sınırları içerisinde kolluk birimlerince kolluk birimlerince yakalanıp mevcutlu olarak hazır edildiğinde sevk işlemi yapılacak” denildi.

Firari kişilerin suç yeri, nüfusa kayıtlı olunan yer ve ikamet adreslerine gönderilerek arandığı belirtilen yazıda, “Soruşturma veya yargılaması başlamış kovuşturma dosyalarında yakalama emri ile araması devam eden şahıslarla ilgili infazın akıbeti tekit veya araştırma yazılarının iş yoğunluğu, personel yetersizliği, zaman kaybı da dikkate alınarak UYAP Bilişim Sistemi üzerinden doğrudan ilgili kolluğa gönderilmesi” istendi.

Alınan bilgiye göre, Oğuz Demir’in aranmasına ilişkin dava dosyasında en güncel belge bu. Bunun dışında Oğuz Demir’in somut olarak arandığını gösteren başka yazışma yapılmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

AÇIK GAZETE