Ukrayna ordusu Slovansk’a girecek

BBC’ye konuşan bağımsız gazeteci Harriet Salem, Sloviansk halkının her an bir müdahale beklentisi içerisinde olduğunu belirtti. Salem, şehir halkının önemli kısmının Rusya yanlısı militanları desteklediğini de söyledi.

Sloviansk’ta gerilim bir süredir tırmanıştaydı. Geçen hafta şehrin sadece birkaç kilometre dışında Ukrayna’nın iki helikopteri Rus yanlıları tarafından vurulmuştu.

Halk kendi önlemlerini alıyor

Şimdiyse Rusya yanlısı militanlar olası bir operasyona karşı önlemlerini almaya çalışırken, Sloviansk halkı da evlerini barikatlar kurarak korumaya çabalıyor.

Pazar günü konuşan geçici Ukrayna hükümeti Başbakanı Arseny Yatsenyuk, Doğu Ukrayna’daki ‘anti-terör’ operasyonunun devam edeceğini söylemişti.

Odessa’da gerginlikUkrayna’nın doğusundaki gerginlik Cuma günü ülkenin en büyük üçüncü şehri olan Odessa’ya sıçramıştı.

Rus yanlıları tarafından işgal edilen binanın yanması sonucunda 36 kişi hayatını kaybetmiş, çıkan olayları protesto eden birçok kişi de tutuklanmıştı.

Dün ise, Rusya yanlısı bir grubun eylem yapıp ana polis merkezine saldırmasının ardından Ukrayna polisi gözaltına alınan Rusya yanlısı eylemcileri serbest bıraktı.

Başbakan Yatsenyuk, Cuma günü Odessa’da çıkan olaylarla ilgili olarak güvenlik güçlerini suçlamış ve “Rusya Doğu Ukrayna’da yaptıklarını Odessa’da tekrarlama çabasına girdi” demişti. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.