Uzun MGK’dan ‘sıradan’ açıklama

Uzun MGK’dan ‘sıradan’ açıklama

0
PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. MGK’nın Çankaya Köşkü’ndeki Haziran Ayı Olağan Toplantı, 7 saat 40 dakika sürdü. Toplantıya Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik de katıldı.

Çankaya Köşkü’ne saat 14.00’te giriş yapan Özçelik, 17.20’de ayrıldı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan da saat 19.10’de Köşk’ten ayrıldı.

TOPLANTI SONRASI KISA AÇIKLAMA

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, “devletin kurumlarını yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlara ilişkin tepki ve düşüncelerin dile getirildiği” belirtilerek, “bu tür faaliyetlerin ülkeye bir fayda sağlamayacağının teyit edildiği” bildirildi.

Milli Güvenlik Kurulu’nun yaklaşık 8 saat süren toplantısının ardından MGK Genel Sekreterliğince yayınlanan bildiri şöyle:

“Toplantıda, ülke güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmelerin kapsamlı bir değerlendirmesi yapılmış; ülkemizin bütünlüğünü ve milletimizin birliğini ve huzurunu bozmaya yönelik her türlü faaliyete karşı yürütülen mücadelenin, halkımızın güven ve desteği ile sürdürüleceği belirtilmiştir. Bu konuyla ilgili çalışmalar da gözden geçirilmiştir.

Ayrıca devletimizin kurumlarını yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlara ilişkin tepki ve düşünceler dile getirilmiş, bu tür faaliyetlerin ülkemize bir fayda sağlamayacağı teyit edilmiştir.

Kıbrıs sorunun adil ve kalıcı biçimde çözüme kavuşturulmasının bölgede güvenlik, istikrar ve refahın sağlanabilmesi açısından önem arz ettiği; Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonu çerçevesinde yürütülmekte olan kapsamlı çözüm müzakerelerini ve bu bağlamda Kıbrıs Türk tarafının yapıcı çabalarını desteklediği, çözümün; siyasi eşitlik, iki kesimlilik ve eşit statüde iki kurucu devlete haiz yeni bir ortaklık çerçevesinde bulunması, garanti ve ittifak antlaşmalarının devamı, çözümün hukuki güvenlik ve kesinliğinin teminat altına alınması, ilgili tüm tarafların sürece zarar verecek yaklaşımlardan kaçınmaları ve Birleşmiş Milletler süreci ile parametrelerine sahip çıkmaları gerektiği vurgulanmıştır.

Terörle mücadele boyutu dahil, Türkiye-Irak ilişkilerindeki son gelişmeler etraflıca değerlendirilmiştir.”

TOPLANTI SONRASI KÖŞK’TE KRİTİK ZİRVE

Kritik MGK toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Org. Başbuğ, Adalet bakanı Sadullah Ergin ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek 1 saat 15 dakika süern bir toplantı yaptı.

Köşk’teki ‘Çekirdek MGK toplantısı’ saat 22:30 civarında sona ererken, Başbakan Erdoğan’ın Başbakanlık Merkez binada Kurmaylarıyla biraraya geleceği öğrenildi.

BİR CEVAP BIRAK

eight − 7 =