Vali: Yakalanan ‘canlı bomba’ olabilir

Güler, Şişli’de, bir süreden beri eylem hazırlığı içinde olduğu tespit edilen ve izlenen “bölücü terör örgütü üyesi” hamile görüntüsündeki bir kadının, 8 kilo 800 gram patlayıcı, 15 adet fünye ve bir el butonu ile yakalandığını belirterek, olayın bir canlı bomba eylemi olabileceğini bildirdi.


Güler, yaptığı açıklamada, güvenlik kuvvetlerinin büyük şehirlerde eylem hazırlığı yapan bölücü terör örgütü mensuplarına karşı hazırlıklı olduğunu söyledi.


İstanbul Emniyetinin de bütün güvenlik ve istihbarat birimleriyle son derece dikkatli ve hassas bir çalışmayı sürdürdüğünü anlatan Güler, şöyle konuştu:


”Bugün saat 13.15 sıralarında Şişli Okmeydanı’nda bir süreden beri eylem hazırlığı içinde bulunduğu tespit ve takip edilen, üzerindeki sahte kimliğe göre 30-35 yaşlarında olduğu belirlenen hamile görüntüsündeki bir bayan, üzerinde 8 kilo 800 gram patlayıcı, 15 adet fünye ve bir el butonu ile  yakalanmıştır. Bununla ilgili incelemeler, araştırmalar sürdürülmektedir. Ele geçirilen malzemelerden, bir eylem hazırlığı içerisinde ve belki de sansasyonel eylem hazırlığında olduğu değerlendirmesi yapılmaktadır.”


Kadından ele geçirilen fünyelerin bir poşette, patlayıcıların da bir çantada bulunduğunu ifade eden Güler, ”söz konusu kadının canlı bomba olup olmadığı” yönündeki soruya, ”Elbette değerlendirmeler onu gösteriyor” yanıtını verdi.


Güler, şüpheli kadının bir saldırı gerçekleştiremeden ve amacına ulaşamadan gözaltına alınmasına dikkati çekerek, ”Bu şahıs, böyle bir eylem hazırlığı içinde olduğunun tespiti ve takibi sonucunda, böyle bir eylem gerçekleşmeden önce ele geçirilmiştir. Yakalanan şahsın bölücü terör örgütü üyesi olduğunu, o bölgeden eylem için geldiğini biliyoruz” dedi.
Olayla ilgili başka gözaltına alınanlar olabileceğini, bu operasyonun istihbarat ağırlıklı bir çalışma olduğunu ve konuyla ilgili operasyonların sürdüğünü anlatan Güler, elde edilen patlayıcının plastik patlayıcı ihtimali bulunduğunu kaydetti. 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.