Vali’nin ‘ilahi projesi’nin yolu mezardan geçiyor!

SAİD-İ NURSİ’NİN MEZARI YİNE GÜNDEMDE

Taraf ve Sabah gazetelerinde yeniden gündeme getirilen Said-i Nursi’nin mezarının Isparta’da olduğuna ilişkin iddiaların ardından konuyla ilgili bir açıklama yapan Isparta Valisi Memduh Oğuz, Said-i Nursi’nin mezarının yeri konusunun geçmişten beri gündeme geldiğini belirterek bu konuda çarpıcı hususların olduğunu söyledi.

VALİ OĞUZ: ‘MEZARI ISPARTA’DA DEMEK HAKİKATI KABUL ETMEKTİR’

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Said-i Nursi’nin cenazesinin on binlerce kişinin katılımıyla Urfa’ya defnedilmesinin hayretle karşılandığını kaydeden Vali Oğuz, “ama zamanla bir söz tahakkuk ediyor ve gerçekten kabir yeri bilinmez durumda oluyor. Bunlar keşfedilmiş hakikatler. Bir başka hakikatte Said-i Nursi hazretlerinin yazmış olduğu risale-i nurların önemli bir bölümünün Isparta’da yazılmış olması. Yine Said-i Nursi hazretleri risale-i nurların Isparta’da yazılması sebebiyle Isparta’yı öne çıkartmıştır. Isparta ile bu kadar gönül bağı, manevi bağı olan üstadın kabrinin Isparta’da olması şaşırtıcı değildir. Ama onun işaretine uygun olarak ‘şu nokta’ demek, ‘şurası’ demek hatalı olur. Ama Isparta’yı bu kadar göklere çıkaran, Isparta’da eser veren Said-i Nursi hazretlerinin mezarı Isparta’da demek hakikati kabul etmek anlamına gelir” diye konuştu.

‘MEKKE, MEDİNE, KUDÜS ŞEREFLİ, ISPARTA İLİMLE GÖREVLİDİR’

Açıklamasında konuyu kendisinin fikri olan ‘ilim şehri’ projesine getiren Vali Oğuz, projesinin Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından da desteklendiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “slogan olarak da ‘Mekke Medine Kudüs şerefli, Isparta ilimle görevlidir. İlim vazifesi üstlenmiştir’ dedik. Bediüzzaman Said-i Nursi’nin de eserlerini burada yazmış olması Isparta’nın ilim şehri olması konusunda arzusu olduğunu gösterir” dedi.

‘PROJEMİZ GERÇEKLEŞTİĞİNDE NURSİ’NİN KABRİ DE AŞİKÂR OLUR’

Isparta’da olduğu öne sürülen Said-i Nursi’nin mezar yerinin belli olması durumunda, Isparta’ya ziyaretçi akınının olup olmayacağı sorusunu yanıtlayan Vali Oğuz, “öyle tahmin ediyorum ki bu proje gerçekleştiğinde Said-i Nursi’nin kabri de aşikâr olur. Bizim tek arzu ettiğimiz Isparta’nın ilçelerinde kasabalarında ilim tahsil eden talebeler, ilim adamları dolaştığı zaman Isparta hem maddi hem manevi anlamda yükselmiş olur. O zaman birçok esrar kendiliğinden ortaya çıkmış olur” diye konuştu.

‘MEZARI KİMSE BULAMAZ’

Öte yandan Said-i Nursi’nin mezarına ilişkin iddiaların yeniden gündeme gelmesiyle ilgili Risalehaber sitesinde yayınlanan ‘Said Nursi’nin mezarını kimse bulamaz’ başlıklı haberde, resmi kaynaklara göre mezarın Isparta Şehir Mezarlığı’nda görüldüğünü ancak talebelerinin mezarın yerini birkaç kez değiştirdiğine dikkat çekilerek, Said-i Nursi’nin mezarının birkaç talebesinin dışında bilinmemesini vasiyet ettiği belirtildi.

VALİ OĞUZ, ISPARTA’YA BELEDİYE BAŞKANI MI OLACAK

‘İlahi mesaj’la kendisine hissettirildiğini öne sürdüğü ‘ilim şehri’ projesini yakın zamanda Başbakan Erdoğan’a sunacağı belirtilen Vali Oğuz’un Said-i Nursi’yi öven çıkışları uzun süredir tartışılıyor. Isparta’daki bir başka tartışma konusunu ise kısa süre sonra emekli olması beklenen Vali Oğuz’un AKP’den belediye başkan adayı olmak istediğine ilişkin iddialar oluşturuyor. Vali Oğuz’un, nur cemaatince Isparta’nın Sav kasabasında kurulması planlanan özel bir üniversitenin mütevelli heyeti başkanı olmak istediği de kentte konuşulan iddialar arasında. Davraz dağının eteğindeki Sav kasabası, daha önce de Said-i Nursi’nin mezarının ‘olabileceği’ bölge olarak da gündeme gelmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.