Van Gogh’un yeni bir resmi bulundu

Ağaçları, çalıları ve gökyüzünü resmeden Montmajour’da Günbatımı adlı tablo, Van Gogh’a ait olmadığı söylendikten sonra, uzun yıllar boyunca Norveçli bir koleksiyoncunun çatı arasında kaldı.

Müze, uzun süren titiz bir çalışmanın ardından tablonun orijinal olduğunu belirlediklerini açıkladı.

Montmajour’da Günbatımı adlı tablo, 1928’den bu yana, Van Gogh’a ait olduğu belirlenen ilk resim.

Müze’nin yöneticisi Axel Rueger, yaptıkları keşfi kamuoyuna açıklarken, bunu, ‘insanın başına bir kez gelecek bir deneyim’ olarak tanımladı.

Rueger, tabloda imza bulunmaması nedeniyle, Müze’nin, 1990’larda bu tablonun Van Gogh’a ait olduğunu kabul etmediğini belirtti.

Ancak gelişen teknoloji sayesinde ve iki yıl süren incelemelerin ardından tablonun ünlü ressam Van Gogh’a ait olduğu belirlendi.

Araştırma ekibinden Teio Meedendorp, kendisinin ve çalışma arkadaşlarının, tablonun orijinalliğini belirlemek için aradıkları tüm yanıtları bulduklarını, bunun 100 yılı aşkın süredir kayıp olan bir tablo için beklenmedik bir sonuç olduğunu vurguladı.

Montmajour’da Günbatımı adlı tablonun yapılış tarihini gününe kadar belirlemek mümkün çünkü Van Gogh, kardeşi Theo’ya yazdığı bir mektupta, bu tabloyu bir önceki gün, 4 Temmuz 1888’de yaptığını belirtiyor.

Van Gogh mektubunda ayrıca, tabloyu küçük meşe ağaçlarının bulunduğu taşlı bir tepede yaptığını da belirtiyor.

Montmajour’da Günbatımı adlı tablo 24 Eylül’den itibaren Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nde sergilenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here