Van’da 7.2 büyüklüğünde deprem

Depremde enkaz kaldırma çalışmaları ilerledikçe, ölü ve yaralı sayısı da artıyor. Saat 19.00’a kadar enkaz altından Van kent merkezinde 25, Erciş ilçe merkezinde 59 ve Bitlis’in Adilcevaz İlçesi’ne bağlı Aydınlar Beldesi’nde 1 olmak üzere 85 kişinin cesedi çıkarıldı. Depremde yaralananların sayısı da 500’ü buldu.

Kandilli Rasathanesi yetkilileri, depremin en fazla etkilediği bölgenin ve şiddetin 8’e çıktığı yerlerin Van Merkezi ve Erciş ilçesi olduğu, bin civarında can kaybı yaşandığının tahmin edildiğine işaret etti.

Deprem haberini alınca tüm programlarını iptal eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saat 20.00’de uçakla Van’a geldi…

ÖLÜ SAYISI 85’İ BULDU

Depremde enkaz kaldırma çalışmaları ilerledikçe, ölü ve yaralı sayısı da artıyor. Saat 19.00’a kadar enkaz altından Van kent merkezinde 25, Erciş ilçe merkezinde 59 ve Bitlis’in Adilcevaz İlçesi’ne bağlı Aydınlar Beldesi’nde 1 olmak üzere 85 kişinin cesedi çıkarıldı. Depremde yaralananların sayısı da 500’ü buldu.
Köylerde yıkılan evlerin enkazında da ölenler olduğu belirtilirken, ölü sayısının artmasından korkuluyor.

BİTLİS’TE 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Van’da meydana gelen depremde Bitlis merkez ve ilçelerindeki hastanelere Erciş’ten getirilen 97 yaralıdan 3’ü hayatını kaybetti.

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, yaptığı açıklamada, deprem sonrası Bitlis merkez, Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz’a, Erciş’ten getirilen 97 yaralıdan, 3’ünün hayatını kaybettiğini söyledi.

Bitlis Devlet Hastanesi’ne getirilen 26 yaralıdan biri, Adilcevaz’a getirilen 30 yaralıdan ise ikisinin yaşamını yitirdiğini açıklayan Yılmaz, Tatvan’da 37 ve Ahlat’ta getirilen 4 yaralının tedavisinin devam ettiğini kaydetti.

Yılmaz, yarın Adilcevaz’da merkez ve köylerindeki okulların bir günlüğüne tatil olacağını ifade etti.

Öte yandan, Bitlis Belediyesi’nden yapılan duyuruda, evi hasar gören vatandaşların, İsmail Eren Spor Kompleksi’nde kalabileceği duyuruldu.

TATVAN

Tatvan Kaymakamı Süleyman Yılmaz, Van’da meydana gelen depremin ardından, ilçe merkezi ve merkeze bağlı köy okullarında, tedbir amaçlı olarak, bir gün süreyle eğitime ara verildiğini bildirildi.

Tatvan Devlet Hastanesine yaralıların gelmeye başladığını belirten Kaymakam Yılmaz, hastanede 30’un üzerinde vatandaşın tedavi altına alındığını ve hasta almaya devam edeceklerini belirtti.

Öte yandan, Tatvan Belediye Başkan Yardımcısı Necat Çinik, belediyenin deprem bölgesine 5 kamyon, 1 kepçe, 2 kamyon yiyecek ve battaniye yardımı gönderdiğini söyledi.

Güroymak Belediye Başkanı M. Emin Özkan da, deprem bölgesine 1 kamyon yiyecek, ekmek ve ihtiyaç malzemesi gönderdiklerini, iş makinelerinin sevki için tır desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban ise deprem bölgesine 2 kepçe ve 1 kamyon çadır gönderdiklerini ifade etti.

ERCİŞ’TE KARANLIKTA HAYAT DURDU

Van’da meydana gelen Richter ölçeğine göre 7,2 büyüklüğünde deprem daha çok Van Gölü’nün kuzeyini vurdu. Depremin ağır hasar verdiği Erciş’te enkaz altında can verenlerin cenazeleri Devlet Hastanesi’nin bahçesinde toplanıyor. Yaralılar ise hastanenin bahçesinde tedavi ediliyor.

Van Gölü havzasında yer alan ve merkez ilçe nüfusu 74 bin 858 olan Erciş’te depremle birlikte sanki hayat durdu. Yıkılan binaların çokluğu nedeniyle halk kendi olanakları ile kurtarma çalışmaları başlattı. Karanlıkla birlikte arama- kurtarma çalışmaları elektrik olmadığı için aksarken, bir çok kişi yıkılan binaların enkazında kazma kürekle yakınlarını arıyor. Enkazdan çıkarılan cesetler ve yaralılar ambulanslarla önce Devlet Hastanesi bahçesine taşınıyor. Burada yakınlarının teşhis ettiği ölen kişilerin cenazeleri kefenleniyor.

Hastane bahçesinde yatak ve sedyelerde tedavileri yapılan yaralılardan durumları ciddi olanlar yapılan ilk müdahalenin ardından ambulanslarla çevre illerdeki hastanelere naklediliyor. Kızılay’ın gönderdiği çadır, battaniye ve diğer malzemeler henüz Erciş’e ulaşmadığı için vatandaşlar sokaklarda yaktıkları ateşin başında ve otomobillerinde sabahlamaya çalışıyor. Emniyet Müdürlüğü Erciş ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

VAN’DA ENKAZ KALDIRMA GÜÇLÜKLE YAPILIYOR

Depremin vurduğu 350 nüfuslu Van kent merkezinde yıkılan binaların enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken ölü ve yaralı sayısı artıyor. Elektriklerin kesik olduğu kentte çok katlı binaların enkazında kalanlara bir an önce ulaşılması için çaba sarf ediliyor.

Okulların bir hafta tatil edildiği Van’da bir çok kişi yakınlarının bulunduğu çevredeki yerleşim merkezlerine gitmek üzere kentten ayrıldı.

BAŞBAKAN VE BAKANLAR VAN’DA

Deprem haberini alınca tüm programlarını iptal eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yanında Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile saat 20.00’de uçakla Van’a geldi.

Havaalanında yetkililerden kısa bilgi alan Başbakan Erdoğan ve bakanlar helikopterle depremden en fazla hasar gören Erciş İlçesi’ne hareket etti.

ARTCILAR…

Depremde kent merkezinde çok sayıda binanın çöktüğü belirtildi. Kazım Karabekir Caddesi’nde bulunan 7 katlı binanın çökmesi sonucu bazı vatandaşlar enkaz altında kaldı. İtfaiye ekipleri enkaz altındaki vatandaşları kurtarmaya çalışıyor.

Van’da büyük bir yıkıma neden olan 6.6 büyüklükteki depremin ardından 4 artçı meydana geldi. 4.6 ile 5.5 büyüklüğündeki artçı depremler ildeki paniğin devam etmesine neden oluyor.

Depremin ardından çok sayıda bina yıkılırken, halen ölü ve yaralı sayısına ilişkin resmi bir bilgiye ulaşılamadı. Bölgede bulunan vatandaşlar çok sayıda ölü ve yaralının olduğunu ifade ederken, depremin meydana geldiği 13.41’den sonra kısa aralıklarla 4 ayrı artçı deprem meydana geldi.

Van Tavanlı merkezli depremin ardından meydana gelen artçı depremlere ilişkin bilgi veren Kandilli Rasathanesi, şiddeti 4.6 ile 5.5 aralığında olan depremlerin merkez üslerinin Ilıkaynak, Gedikbudak, Kurubaş ve Halkalı ilçeleri olduğu ifade ettiler…

VAN ve çevresi bugün saat 13.40’da şiddetli depremle sallandı. Kentte telefonlar sustu, elektrikler kesildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD), Van ve ilçelerinde çok kuvvetli hissedilen depremin ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirdiği, depremde hayatını kaybeden ve yaralı kişi sayısının henüz kesinleşmediği bildirildi.

DEVLET HASTANESİ BOŞALTILDI

DepreM Erciş’te çok sayıda binanın yıkılmasına neden oldu, özellikle Vanyolu ve Beyazıt mahallelerinde ciddi hasara yol açtı. İlçedeki çok sayıda eski ve çok katlı binanın yıkıldığı, enkaz altında kalanlar olduğu, bazı yerlerden duman yükseldiği belirtildi.

Telefon ve elektrik hatlarının çalışmadığı ilçede, bazı yolların kapandığı, ilçedeki hastanenin yetersiz kaldığı öğrenildi. Muradiye ilçesinde de binalarda çatlaklar oluştuğu, vatandaşların sokaklara çıktığı ifade edildi.

Muradiye Devlet Hastanesindeki hastaların deprem nedeniyle dışarı çıkarıldığı, hastanenin yanında boş bir arazide çadır kurulacağı belirtildi.

BİTLİS’TEN TAKVİYE

Bitlis Valiliği, depremde en fazla hasar gören Van’ı Erciş İlçesi’ne ilk aşamada 8 pratisyen, 3 uzman doktor ile 23 ambulans gönderdi. Tatvan Kaymakamlığı da Erçiş’e 3 bin ekmek ile yiyecek ve gıda maddesi gönderdi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, Van Tabanlı’daki depremin büyüklüğünü ve yerini doğru verdiklerini dile getirerek, “Büyüklüğünü ilk olarak yerel olarak verdik, daha sonra revize ettik” dedi. Erdik, yaptığı açıklamada, depremin büyüklüğü konusundaki farklı bilgilere işaret ederek, Enstitü olarak süratle hareket ettiklerini ifade etti.

“Depremin büyüklüğünü ve yerini doğru verdik. Büyüklüğünü ilk olarak yerel olarak verdik, daha sonra revize ettik” diyen Erdik, 6.6 büyüklüğün yerel olduğunu, daha sonra moment büyüklüğünü 7.2 olarak revize ettiklerini söyledi.

Erdik, depremlerde önemli olanın büyüklük değil, şiddet olduğuna da dikkati çekerek, “Van’da şiddet 8 mertebesinde. 9 şiddetinin görüldüğü yerler de var” dedi.

ATALAY’DAN AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, depremin ardından yapılan ilk tespitlere göre Van’da 10 binanın, Erciş’te ise 25-30 civarı binanın ve bir öğrenci yurdunun binasının yıkıldığını açıkladı. Atalay köylerdeki durumla ilgili net bir bilgi olmadığı belirtirken, Van Valisi’nin helikopterle bölgede incelemede bulunduğunu söyledi.

Kızılay, Afet Yönetimi Başkanlığı ve Sağlık teşkilatının bölgede kurtarma çalışmalarını sürdürdüğünü de kaydeden Atalay, Muş, Elazığ ve Erzurum’dan çadırlar ve katalitik sobaların da bulunduğu malzemelerin Van’a getirilmek üzere yola çıktı…

VAN HAVALİMANI ÇALIŞIYOR

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Van Havalimanı’nın depremde zarar gördüğü ve çalışmadığı yönündeki haberleri yalanladı. Yıldırım, “havalimanı çalışıyor, herhangi bir sorun yok” dedi.

ACİL TELEFONLAR

İstanbul’da açıklama yapan Yıldırım, depremden sonra bölgede yaşanan haberleşme sıkıntısıyla ilgili sorulara yanıt verdi. Yıldırım, vatandaşların 122 ve 155 acil telefonlarına bütün cep telefonlarından ve sabit telafonlardan ulaşılabileceğini söyledi. Yıldırım, bu telefonların Afet Koordinasyon Merkrezi’ne yönlyendirileceğini de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.