Vasiyetsiz miras prense

Vasiyetsiz miras prense

0
PAYLAŞ

Ortaçağ’dan gelen yasaların bir örneğinin halen yürürlükte olduğunu bu ayrıntıya dayandıran Telegraph, Cornwall’da geride vasiyet bırakmadan ölenlerin mal varlığının otomatikman Cornwall Dükü olan Prens Charles ve ailesine kaldığını yazdı.

Telegraph’ın haberinde “Orataçağ’dan bu yana bu yana yürürlükte olana anayasanın hükümleri gereğince; Cornwall’da yaşayıp herhangi bir vasiyet bırakmadan ölenlerin bütün mal varlığı Galler Prensi’ne kalır” ifadeleri yer aldı.

Prensin bu şekilde bugüne kadar kazandığı para, 1 milyon 19 bin Sterlin’e ulaştı. Aslında çoğu İngiliz’in vasiyetname bırakmadan hayata gözlerini yumduğuna dikkat çeken gazete, Cornwall dışındaki her yerde bu durumlarda geride bırakılan paranın hazineye gelir olarak kaydedildiğini, fakat Cornwall’da bu paranın Prens Charles’a gittiğini iddia etti.

Bu durum, aslında gişe rekorları kıran Cesur Yürek filmindeki Prima Nocte kuralını da akıllara getirdi. Filmde “İlk gece hakkı” adı verilen bir Ortaçağ kuralını gerekçe gösteren bir “soylu”, evlilik gecesinde gelinle birlikte olmak istemiş, bu da İskoçlar’ın bağımsızlık savaşına kadar varan olaylar zincirine neden olmuştu.

Prens Charles’ın bu gibi çok bilinmeyen haklarına Monarşi karşıtı republic grubu şiddetle karşı çıkıyor.

BİR CEVAP BIRAK

nineteen + nineteen =