Vatandaşın 10/9’u ‘vergi adaleti yok’ dedi

 Maliye Bakanlığınca yayımlanan bir araştırma, her 10 kişiden 9’unun Türkiye’de vergi adaleti olduğuna inanmadığını, yine her 10 kişiden 8’inin devlet harcamalarında savurganlık yapıldığını düşündüğünü ortaya koydu.


Maliye Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığınca yayımlanan ”Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Vergi Yükümlülerinin Vergiyi Algılama ve Tutum Analizi Araştırması”, vatandaşın vergiye nasıl baktığını gözler önüne serdi.


Araştırmaya göre, Türkiye’de vergi kaçakçılığının en büyük nedeni, ”herkes kaçırıyor, ben de kaçırırım” anlayışının hakim olması. Vergi kaçırmanın en geçerli yolu da, işleri kayıt dışı yürütmek. Vergi oranlarının düşürülmesini isteyen yükümlülerin yarıdan fazlası, oranlar artarsa, vergi kaçıracağını ya da daha fazla vergi ödemek yerine işini yavaşlatacağını veya bırakacağını söylüyor.


Her 4 vatandaştan 3’ü vergilerin ağır olduğunu savunuyor. Yükümlülerin yüzde 22’ine göre vergiler ”çok ağır”, yüzde 54,7’sine göre de ”ağır”. Vergi yükünü ”normal” bulanların oranı yüzde 21,7, ”az” bulanların ise yüzde 1,5.


Araştırmada yükümlülerin vergi adaletiyle ilgili görüşleri de irdelendi. Buna göre, vatandaşların yüzde 71,3’ü Türkiye’de vergi adaletinin olmadığına inanıyor. ”Vergiler adaletli ama yeterince değil” diyenlerin oranı yüzde 26,9 olarak tespit edilirken, sadece yüzde 1,8’lik grup, Türkiye’de vergi adaleti olduğu görüşünü taşıyor.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.