Ve insan Meke Gölü’nü de kuruttu!

BOL SU İSTEYEN TARIMI TEŞVİK MEKE GÖLÜNÜ KURUTTU

Türkiye’nin RAMSAR Sözleşmesi kapsamında koruma altındaki sulak alanlarından biri olan Meke Gölünün, bölgedeki yeraltı sularının aşırı kullanımı sonucu kuruduğu görüşünü savunan Suyun İzinde ekibinde Orman Mühendisi Fatih Taşkıran, Konya Ovası gibi Anadolu’nun en az yağış alan bölgesinde mısır, şeker pancarı ve ayçiçeği gibi fazla su isteyen bitkilerin yetiştirilmesinin teşvik edilmesinin doğal yaşamını yanısıra insan yaşamını da olumsuz etkilediğini söyledi.

‘GÖLLER DOĞALLIĞINI YİTİRİP BİRER BARAJA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ’

Konya Ovası’ndaki yanlış tarım ve su politikalarından dolayı RAMSAR alanı olan Göksu deltasını besleyen Göksu nehrinin sularının da Mavi Tünel projesiyle Konya ovasına taşınması sonucu deltanın da erimeye başlayacağı uyarısında bulunan Taşkıran, Anadolu’daki doğal göllerden sulama amaçlı kullanılmayanların tamamının kaderine terk edildiğini, sulama için kullanılan göllerin de doğallığını kaybedip birer baraja dönüştürüldüğü görüşünü savundu. ‘ Meke Maarı’ olarak da bilinen gölün ayrıca Tabiat Anıtı olduğunu ve ‘dünyanın gözü’ olarak adlandırıldığını anımsatan Taşkıran, gölün kurutulmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

‘SÖYLEYECEK SÖZ BULAMIYORUM’

Burdur Gölü’nden Meke Gölü’ne kadar pek çok sulak alanı bisikletleriyle ziyaret ettiklerini belirten Çevre Mühendisi Handan Elpit ise irili ufaklı doğal göllerin doğrudan veya dolaylı olarak insan eliyle kurutulduğuna dikkat çekti. Sulu tarımın çiftçi ve köylü için kalkınma aracı olarak gösterilmesinin yanlış olduğuna değinen Elpit, geçtikleri bölgelerde yöre insanının borç altında olduğunu, tarımsal ilaç, su ve elektrik masraflarını karşılayamadıkları için çiftçilerin tarlalarını büyük tarım şirketlerine kiraya verdiklerini vurguladı. Bu durumu gözlemleyip göllerin aşırı su kullanımına neden olan yanlış tarımsal ürün teşvikleri nedeniyle kuruduğunu görmenin acı verici olduğunu belirten Elpit söyleyecek bir söz bulamadığını ifade etti.

Meke Gölü kurumadan önce böyleydi

Meke Gölünün bugünkü kurumuş hali

Suyun izinde ekibi dsi projelerinin yanlışlığına işaret ederek ‘taşıma suyla konya ovası dönmez’ diyorlar

Çevre Mühendisi Handan Elpit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here