Vergileri Brown azaltıyor, Erdoğan artırıyor

Vergileri Brown azaltıyor, Erdoğan artırıyor

0
PAYLAŞ

Çeşitli vergi ve vergi istisna oranları 1 Ocak 2009 tarihinden geçerli olmak üzere yeniden belirlendi.


Maliye Bakanlığının Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve yeni yılda geçerli olacak tebliğlerine göre, düzenlemeler şöyle:


• Emlak vergisine tabi değerler, %12 olan yeniden değerleme oranının yarısı kadar (%6) yükselecek.
• Mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde (operatör değişiklikleri hariç) alınan maktu vergi, yeniden değerleme oranı çerçevesinde %12 oranında artacak. Bu yıl 27,80 YTL olarak uygulanan maktu vergi tutarı yeni yılda 31,1 TL olarak alınacak.
• Konutlara ait çevre temizlik vergileri, su tüketim miktarı esas alınarak büyükşehirlerde metreküp başına 20 kuruş, diğer yerlerde 16 kuruş olarak hesaplanacak. İşyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar için vergi tutarı % 12 artırıldı.
• Yeni yılda elde edilen kira gelirlerine 2 bin 600 TL istisna uygulanacak. Menkul sermaye iratlarının beyanında %64,9’luk indirim oranı dikkate alınacak. Sakatlık indirimi 1. derece sakatlar için 670 TL, 2. derece sakatlar için 330 TL, 3. derece sakatlar için de 160 TL olacak.
• Damga vergisi %12 artacak. Her bir kağıttan alınacak damga vergisine ilişkin üst sınır, 1 milyon 136 bin 904,10 TL olacak.
• Veraset ve intikal vergisiyle ilgili istisna tutarları, yeni yılda %12 oranında artıyor. İstisna tutarı, yarışma ve çekilişlerde kazanılan ikramiyelerde 2 bin 481 TL olarak uygulanacak.
• Değerli kağıt bedelleri de %14,3’e varan oranlarda artırıldı. Yeni yılda pasaportlar için 90, sürücü belgeleri için 40, nüfus cüzdanları için 3 TL ödenecek.
Bu arada, muvazzaf ve fahri konsoloslukların yeni yılda yapacağı işlemlerdeki harç miktarlarının hesaplanmasında esas alınacak dolar kuru, 1,55 TL olarak belirlendi.

BİR CEVAP BIRAK

thirteen + 18 =