Veysel Eroğlu Irak’a atandı

AKP hükümetlerinin en uzun süre görevde kalan bakanlarından biri olan eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kuzey Irak’ın su sorununu çözmekle görevlendirildi. Cumhurbaşkanlığı kabinesinde yer verilmeyen Eroğlu’nun adı İstanbul büyükşehir belediyesi için gündeme gelmişti. Veysel Eroğlu’nun Irak’ın yeniden yapılanmasında su konusundaki alt yapı sorunlarının çözülmesine yönelik çalışmalar yapması bekleniyor.

Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı özel temsilcisi olarak Irak’a atandı. Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih’in Türkiye ziyaretinin ardından gündeme gelen atama hakkında henüz bir açıklama yapmayan eski bakan Veysel Eroğlu’nun Irak’ın su sorunu çözmesi için görevlendirildiği belirtildi.

‘BU YIL IRAK’TA YAĞMUR BOL, BİR KAÇ YIL İÇİNDE SIKINTI ÇÖZÜLÜR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi ziyaret eden Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih’le yaptığı görüşmenin ardından yaptığı değerlendirmede, “Özel temsilcimle, bu işin başından itibaren içinde olan geçmişteki bakanımı (Veysel Eroğlu) da inşallah Irak’a gönderip orada ilgililerle görüşmeler yapılacaktır. Bu sorun, daha çok su konusunun yönetimiyle ilgili. Burada ciddi sorunlar var. Bunu her şeyden önce bir prensibe bağlayıp, adımlar atılacak olursa ki şu anda bu yıl Irak’ta da yağmur bol, kar var. Dolayısıyla orada hemen altyapısıyla, üstyapısıyla adımlar atılırsa inanıyorum ki bu sıkıntıyı şöyle birkaç yıl içerisinde çözer ve Irak bundan sonra daha rahatlayacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

VEYSEL EROĞLU ERDOĞAN’IN 25 YILLIK YOL ARKADAŞI OLARAK BİLİNİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın RP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde 1994’te İSKİ’nin başına getirilen Veysel Eroğlu, 2003 yılında DSİ Genel Müdürü yapıldı. 2007 yılında AKP’den Afyonkarahisar Milletvekili seçilerek Meclise giren Eroğlu, 2007-2011 yılları arasında Çevre ve Orman Bakanı, bu bakanlığın lağvedilmesinin ardından ise yeni oluşturulan Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevini 2018 yılına kadar sürdürdü. Açılış ve temel atma şovlarının yanı sıra seçmene yönelik popülizm üretme konusunda dikkat çeken açıklamalarıyla tanınan Veysel Eroğlu, AKP hükümetleri boyunca koltuğunu en uzun süre koruyan bakan olarak biliniyordu. Bakanlık koltuğundan ayrılmasının ardından yeni bir görev bekleyişi içinde olan Veysel Eroğlu’nun adı bir süre önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için anılmıştı.

Önceki haber‘Yunuslar avlansın’ diyen akademisyene tepki!
Sonraki haber2019 Asgari ücret ve kıdem tazminatı tavanı belli oldu
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.