Victor Ananias anılıyor

Açık Gazete’nin de desteklediği Buğday Derneği’nden yapılan açıklama aynen şöyle:

“Geçen yıl 3 Mart’ta kaybettiğimiz Buğday hareketinin fikir babası ve Buğday Derneği’nin kurucusu ve vizyoneri Victor Ananias’ı, aramızdan ayrılışının birinci yıldönümünde Bodrum Bitez’deki kabri başında, yüzde 100 Ekolojik Pazarlarda ve ekolojik yöntemlerle inşa ettiği Kaz Dağları’ndaki Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde düzenlenecek etkinliklerle anıyoruz. 3 Mart’ta Bodrum Bitez’deki kabri başında, 3 ve 4 Mart tarihlerinde kurucusu olduğu Şişli ve Kartal yüzde 100 Ekolojik Pazarlarda yapılacak hayırlarla yad edilecek Victor Ananias için, 7 Mart’ta Kaz Dağları’ndaki Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde de bir anma töreni ve “hayır” gerçekleştirilecek.

Ekolojik tarım alanında tüm dünyada tanınan ve uluslararası ekolojik tarım kuruluşları tarafından geleceğin 5 liderinden biri olarak gösterilen Victor Ananias, 2008’de, dünyada sınırlı sayıda kişinin layık görüldüğü “One World Award” ödülünü almıştı. Hayatı boyunca ekolojik yaşam bilgisinin yayılması için büyük çaba gösteren Ananias, ekolojik tarım, ekolojik ürünler, ekolojik turizm ve doğa dostu mimarlık alanlarında gelecek kuşaklara miras kalabilecek değerde çok sayıda tohum attı. yüzde 100 Ekolojik Pazarlar, TaTuTa (Tarım Turizm Takas), Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi onun attığı tohumlardan sadece birkaçı olarak bugün pekçok insanın yaşamına değer katmaya devam ediyor…

Ananias’ın anısına tasarlanan www.victorananias.org web sitesi de 3 Mart tarihinde açılacak. Sitede; Victor Ananias’ın yaşamı, attığı tohumlar (Buğday Restoran, Doğal Ürün Dükkânları, Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi, TaTuTa, yüzde 100 Ekolojik Pazarlar, Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi), ardından yazılanlar, mutfağından, albümünden, kaleminden, yorumlarından, sesinden ve fırçasından bölümlerinde ondan kalan pek çok iz yer alacak. Böylece kısa yaşamına pek çok şey sığdıran Victor Ananias, ardında bıraktıklarıyla var olmaya ve ekolojik yaşam alanında ilham vermeye devam edecek.”

Anma Programı
3 Mart Bodrum – Bitez
3 Mart Şişli yüzde 100 Ekolojik Pazar, saat 11.00
4 Mart Kartal yüzde 100 Ekolojik Pazar saat 11.00
7 Mart Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi – Adatepebaşı Köyü, Küçükkuyu
İletişim İçin: Mine Eroğlu 0212 252 52 55 / 0535 833 71 87 mine@bugday.org, www.bugday.org

VICTOR ANANIAS?

İsviçre’den Kaz Dağları’na Victor Ananias…

Victor Ananias, 1971 yılında İsviçre’nin Zürih kentinde dünyaya geldi. Babası Şilili olan Ananias, çocukluk yıllarını Almanya’da geçirdi. Altı yaşına geldiğinde ailesi doğal bir yaşamı seçerek Bodrum’a yerleşti. Burada Ege’nin toprak insanının gelenek ve bilgisiyle yetişen Ananias, 13 yaşından itibaren miçoluk, çiçekçilik, garsonluk, otel yöneticiliği ve turist rehberliği yaptı.

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Bölümü’nde okurken eğitimini yarıda bırakarak kendini ve hayatı keşif seyahatlerine çıkmaya karar veren Victor Ananias, ekolojik mimari, ekolojik tarım, ekolojik mutfak gibi ekolojik yaşamla ilgili konularda yurtdışında çeşitli eğitsel faaliyetlerde bulundu.

1991 yılında turist rehberliğinden kazandığı parayla köylerden doğal ürünler alarak bunları Bodrum pazarındaki küçük tezgâhında satmaya, bilgilerini paylaşmaya başladı.

Aynı zamanda ekolojik yaşamın değişik alanlardaki öğrenme sürecinin yoğunlaştığı bu dönemde, ürün çeşitliliğini artırarak kurduğu doğal ürün dükkanı ve daha sonra da sağlıklı içecek ve tatların sunulduğu, aynı zamanda çevrecilerin toplanma yeri olan Başak Cafe’yi açtı.

Bir yıl sonra yine Bodrum’da hem dengeli beslenme mutfağı, hem ürün satış noktası, hem de eğitsel program ve toplantıların yapıldığı uluslararası bir buluşma yeri olan Buğday vejetaryen restoran ve kültür merkezini açtı. Şu anda üç ayda bir yayınlanan Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’nin tohumları niteliğindeki, elle yazıp fotokopide çoğalttığı fanzini, ilk kez 1996 yılında bu mekânda okuruna ulaştırdı.

1997 yılında ilk ekolojik mimari projesini Bodrum’da hayata geçiren Victor Ananias, yurt çapında ve uluslararası platformlardaki deneyim ve iletişimlerinin çoğalmasıyla birlikte, Türkiye genelinde ekolojik tarımın yaygınlaşması, ürünlerin iç pazarda tüketiciye ulaşması, doğa dostu üretim ve tüketim alışkanlıklarının geliştirilmesi gibi konularda çalışmaya başladı.

Victor Ananias, ekolojik tarım alanında tüm dünyada tanınıyor ve uluslararası ekolojik tarım kuruluşları tarafından geleceğin 5 liderinden biri olarak gösteriliyordu. 2008 yılında ise, dünyada çok sınırlı sayıda kişinin layık görüldüğü “One World Award” ödülünü almıştı.

Onun hayallerini ve ideallerini devam ettirmek, attığı tohumlara bir damla su olmak isteyenler, Buğday Derneği’ne bağış yapabilirler. (www.bugday.org)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.