VJ Bülent, Cem Uzan, Oray Eğin homofoblar ve ötekiler

Vj Bülent’in, Kral TV’den kovulması, kibarcası, işine son verilmesinden sonra, Oray Eğin, medyada homofobi tartışmasını başlattı. Aslında alevlendirdi demek daha doğru olur düşüncesindeyim, bu konuya Yiğit Karamehmet’in Akşam Gazetesi’ndeki çok sağlam yazısı öncülük etmiştir.

(Aslında alevlendirdi demek ne kadar doğru olur bilmem , medyada pek az insan bu konuya giriyor ediyor çünkü)

Öncelikle, medyanın her türlü fobiyi üzerinden atmasının önemli olduğunu düşündüğüm için, Oray’ın yazar olarak alevlendirdiği homofobi tartışmasının önemli olduğunu düşünüyorum ama bizim medyanın bu konuda daha alacağı çok yol olduğunu düşünüyorum. Daha on yıl öncesine kadar kadın yazarlardan, kadın yayın yönetmenlerinden uzak duran erkek egemen bir medyadan bahsediyoruz. Eski Sabah binasının koridorlarından yükselen ağır tavla sesleri hala kulağımızda!

Öte yandan kadından, eşcinselden yana, azınlıktan yana pozitif ayrımcılık yaparken güçlü kalemlere haksızlık yapan bir medya yaratma tehlikesi de var! Rengarenk gazetem olsun derken, ister istemez güçlü kalemler aleyhine ayrımcılık yapmak sözkonusu olabilir. Pazardan mal seçer gibi medya grubu yaratma tehlikesine de düşmemek lazım fobilere yenilmemek için! Kusura bakmayın ama heteroseksüel yazar kontenjanımızı doldurduk, cinsel tercihinizi değiştirdiğinizde görüşelim diyen bir yayın yönetmeni düşünebiliyor musunuz?

A.B.D tiyatrosunda pozitif ayrımcılık o kadar uç noktaya dayandı ki, Arthur Miller gibi politik duyarlılığı olan bir yazar bile, sadece beyaz, erkek ve heteroseksüel olduğu için yeni oyunlarının ülkesinde oynatılamadığından şikayet ederek, mecburen son üç oyununu İngiltere’de başlattı. Bana sorarsanız, derdi sadece beyaz, erkek ve heteroseksüel olmak değil, üst perdeden yazmaktı, yani öğrenerek yazmıyor, öğreterek yazıyordu!

Bizim medyada da öğreterek yazan beyaz Türkler bir gün kendilerini dışarıda buldukları zaman, pozitif ayrımcılığın sınıra dayandığını düşüneceklerdir. İşte o gün islamfobiden tutun, kadın düşmanlığına, cinsel ayrımcılıktan tutun etnik ayrımcılığa kadar her türlü pisliği “savunma” amaçlıymış gibi yapan bir medya ortaya çıkacaktır. Bu medyadaki,son artıklar , düşen kalelerini yitirmemek için, Miller’in öğretici tavırlarıyla “medyayı ötekiler ele geçirdiler” tavırlarıyla üstten üstten yazacaklardır.

Politically incorrect medya o gün başlayacak işte! Vuruşa geçilecek… Bunu herkes mi yapacak? En güvendiğiniz köşe yazarı, sırf köşesinden olmamak için, “ötekine” vuracak mı?
Herkes yapmaz belki! “Vurulmanın da şanı vardır” diyen pek çok yiğit yetiştirmiştir mutlaka medyamız.

Dönelim Vj Bülent’in kovulma meselesine!
Yazar Oray Eğin sahipleniyor şimdi ona ama aslında televizyoncu Oray Eğin’in ağına yakalandı çocukcağız.
Canlı yayında eski patronu Cem Uzan’ın iki tane sevgilisi olduğunu söyletti Oray ona!

Bu kesinlikle bir televizyonculuk başarısıdır!

Yıllar önce, kendimi çok iyi bir televizyoncu sanırken, üstelik iyi kötü canlı yayın tecrübem de varken, üstelik canlı yayınlarda bir tek pot da kırmamışken, üstelik hem de bant yayınına katılmışken, demek ki benden daha iyi bir televizyoncu olan Cem Özer’in tuzağına düştüm. O dönem bir yandan Dr. Stress’i sunarken, bir yandan bir yarışma sunuyordum. Cem Özer, büyük rating alan Dr. Stress’in yanında sadece para için yapıldığı besbelli olan bu yarışmadan tatmin olup olmadığımı sorunca, saf bir biçimde “bence kööötü” deyiverdim ve uuups, sen misin kendi yaptığın işi kötüleyen (!) , kovuldum.

O zaman internet de yoktu, yarışma programının çekim günü kimse çekim saatini bildirmeyince , keskin zekam sayesinde öğrendim kovulduğumu!
Televizyonculuğumun ilk yıllarıydı.
Cem Özer’e şapka çıkardım.
Cem, kesinlikle kötü niyetli biri değildi, sadece iyi bir televizyoncuydu.
Dr. Stress programını yaptığım on küsur yıl boyunca hiçbir konuğuma tuzak kurmadım, sadece canlı yayında, onları çok iyi dinledim ve en güzel anda en iyi cevabı alabilmeyi bildim.
Aynen Oray’ın Bülent’ten alabildiği gibi!
14 yıllık televizyoncu Bülent’in de, çiçeği burnunda televizyoncu Oray’a şapka çıkarması lazım bence!
Oray kısa zamanda iyi televizyoncu olmuş demek ki.
Aynı zamanda iyi yazar ki, konuyu ısrarla homofobiye çekiyor.
Bülent’in kovulmasına çok üzüldüm. Ekranların renkli yüzü, çok sevdiğim bir arkadaşım.
Oray’ın, Bülent üzerinden homofobi tartışmasını başlatması, medyanın bunu sorgulaması da çok önemli ama bence konunun homofobiyle uzaktan yakından alakası yok.
Kral TV’nin yeni yönetiminde son yılda acı çekmiş ve bu mesele konuya tuz biber ekmiş olabilir belki ama…

Bu basit bir etik meselesi!
Bülent, gey barda çalışsa ve eski patronunu kötülese oradan da kovulurdu.
Çünkü yeni patron, eski patronu hakkında bunları söylüyen kişinin, bir gün buradan ayrıldığı zaman kendisi hakkında da atıp tutacağından korkardı.
Kaportacıda çalışsa, kaportacı da onunla yollarını ayırırdı.
Kaldı ki, Bülent Cem Uzan’ın ne kötülüğünü görmüş?
Ne kadar ayıp bir şey!
Siz, medyanın özel hayatlara saygı göstermesini beklerken, bir medya patronun özel hayatını bir medya grubunda, hem de onun eski yayın organında, dillendiriyorsunuz.
Ne kadar acıtıcı!
Üstelik bu kişi şu anda zor durumda, cevap hakkı yok. Çoluğu çocuğu var.
Ekmeğini yediğiniz bir insana ihanet ediyorsunuz.
Paranızı alamamışınızdır, size haksızlık edilmiştir , cinsel kimliğiniz yüzünden ezilmişsinizdir, bir derece saygı duyarım.
Madem Uzan’ın iddia ettiğiniz sevgililerinden o kadar rahatsızdınız, o gün Kral TV’de Cem Uzan patronunuzken protesto etseydiniz de, kahraman olsaydınız, yine alkışlardım sizi!
Sevgili Bülent, kovulmayı hak etti demiyorum ama kovulduktan sonra, canlı yayında yaptığı bu etik dışı hareketten dolayı ders almalıdır demek istiyorum. Benim tanıdığım Bülent, bundan ders çıkartacak olgunluğa sahiptir.
Evet mağdur bir insan belki, ama bir medya mağduru!
Mağdur etmeye çalışırken mağdur oldu, burası çok önemli.
Kahramanlığa oynamasın, bundan sonra yapacağı projelerde daha gerçekçi adımlar atsın.
Onunla Cem Uzan döneminde birlikte çalıştık. Temiz bir kalbi olduğunu biliyorum. Umarım
yüreğinden geçen projeleri er geç gerçekleştirir.

______________________
* nedimsaban@superonline.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.