WikiLeaks taraftarları saldırdı…

Gizli diplomatik yazışmaları yayınladığı için devlet ve kurumların baskısına maruz kalan WikiLeaks’in savunucuları siber eylemlerini sürdürüyor. WikiLeaks’i sunucularından atan Amazon’un beş bölgesel e-mağazası dün bir süre hizmet veremedi.

Noel öncesi alıiverişin en yoğun olduğu dönemde 1 saate kadar kapalı kalan .uk, .fr, .it, .de ve .at uzantılı amazon mağazalarının, resmi bir açıklama olmasa da DDoS saldırısına maruz kaldığı sanılıyor.

WikiLeaks’e yönelik sindirme girişimlerinde rol alan firmalara yönelik siber-saldırılar, genellikle Anonymous adlı hackerlar birliği tarafından yapılıyor. Daha önce bir organik bağı bulunmayan hackerların WikiLeaks olayından sonra bir araya gelmesiyle oluşan Anonymous hareketi, DdoS (servisin reddi) adı verilen toplu saldırılarla WikiLeaks ‘düşmanı’ siteleri bir süre çökertiyor.

DDoS türü saldırılarda bir botnet ağına sahip on binlerce bilgisayar aynı anda bir siteye girip veri transferi talep ediyor. Bu kadar talebi kaldıramayan site de kilitleniyor. Bu bilgisayarların saldırıda yer alması, önceden cihaza yüklenen bir yazılımın botnet ağı idarecisi tarafından aktif edilmesiyle başlıyor.

Bu tür saldırılar genellike kötü niyetli kişilerce kullanılıyor ve yüklenen botnet yazılımlarından çoğu zaman bilgisayar sahibinin haberi olmuyor. Yasadışı bir ağa truva atı denilen virüslerle dahil edilen bu bilgisayarlara ‘zombi’ deniyor.

Ancak teknolojik olarak aynı mantık geçerli olsa da, Anonymous’u oluşturan aktivistler LOIC denilen botnet iştirak yazılımını gönüllü olarak yüklüyor ve sadece WikiLeaks taraftarı eylemlerde kullanıyor.

Geçtiğimiz haftalarda PayPal, Visa, Mastercard, EveryDNS, PostFinance ve pek çok devlet kurumu ve adliyenin web siteleri bu yolla çökertilmişti.

Amazon’a da saldıracaklarını açıklayan grup daha sonra “Amazon sistemi çok büyük, henüz onu çökertecek gücümüz yok” açıklaması yaparak saldırıyı ertelediğini bildirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.