Yaşam tarzının mide kanserine etkisi

Yaşam tarzının mide kanserine etkisi

0
PAYLAŞ


Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkan Vekili Prof. Dr. Murat Tuncer, insanlarımız, Batı tarzı yaşamdan çok, öz tüketim şeklimize döndüğünde mide kanserini kontrol altına alabileceğini söyledi.


Prof. Dr. Tuncer, Türkiye’de son 10 yıllık verilere bakıldığı zaman en hızlı yükseliş gösteren kanser türünün mide kanseri olduğuna dikkat çekerek, gastrite neden olan bir mikrobun asit salımını azaltmasıyla mide kanserini hazırlayıcı faktörlerin ortaya çıktığını açıkladı.


 Mide kanserini hazırlayan etkenleri önlemek amacıyla gastrit hastalığına yol açan mikrobun yaygınlığı, erken teşhisi ve tarama programıyla ilgili bir çalışma başlatacaklarını vurgulayan Tuncer, halkın, özellikle çocuklara yönelik satılan gazlı içeceklerle salam, sosis, sucuk gibi koruyuculu et ürünlerinin tüketiminden ve sigaradan uzaklaşması gerektiğini söyleyen Tuncer, şöyle devam etti:  


”İnsanlarımız, Batı tarzı yaşamdan çok, öz tüketim şeklimize döndüğünde mide kanserini kontrol altına alabiliriz. Kanserden korunmak için beyaz et ile sebze, meyve, süt ve süt ürünlerinin tüketimine ağırlık verilmesi gerekmektedir.”

BİR CEVAP BIRAK

seven + 3 =