Yanukoviç Rusya’dan ‘askeri birlik istedi’

Rusya’nın BM büyükelçisi Vitaly Churkin Güvenlik Konseyi toplantısında, Yanukoviç’in bu talebi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Cumartesi günü yazılı olarak ilettiğini belirtti.

New York’taki toplantıda Churkin, Yanukoviç’in gönderdiği mektubun bir kopyasını gösterdi.

Cjrukin devrik Ukrayna liderinin, sadece Rusca konuştuğu için Ukrayna’daki sivillere eziyet edildiğini, Ukrayna’nın iç savaşın eşiğinde olduğunu söylediğini belirtti.

Ukraynalı yetkililerse bu iddiaları reddediyor.

Yetkililer, Kırım’da yaşayan halkın büyük bir çoğunluğunun, ayrıca Güneydoğu kentlerinde nüfusunun hatırı sayılır bir bölümünün gündelik hayatında Rusca konuştuğunu söylüyor.

Churckin Yanukoviç’in mektupta, ‘Rusya Devlet Başkanı Putin’e çağrıda bulunarak; meşruiyet, barış, hukuk, düzen, istikrarı tesis etmek ve Ukrayna halkını korumak için, Rusya Federasyonu’nun askeri güçlerini kullanmasını talep ettiğini’ belirttiğini aktardı.

Batılı büyükelçiler Rusya’nın bu gerekçesini kabul etmeyi reddetti Moskova’yı uluslararası hukuku ihlal etmekle suçlamaya devam etti.

Rusya günlerdir binlerce askerini Ukrayna’nın Kırım bölgesinde konuşlandırıyor.

Rus güçleri ayrıca Ukrayna’nın sınırlarında askeri tatbikat gerçekleştiriyor ancak Kremlin, Putin’in bu askeri birliklere üslerine geri dönme çağrısı yaptığını belirtiyor.

‘Ültimatom’ gerginliğiUkrayna Savunma Bakanlığı, Rusya’ın Kırım’daki Ukrayna güçlerine, teslim olmaları için salı sabahı TSİ 05.00’e dek süre verdiğini duyurmuştu.

Rus donanması sözcüsü iddiayı reddetmişti.

Ukraynalı yetkililere göre, ültimatom, Rusya’nın Karadeniz Filosu Komutanı Aleksander Vitko tarafından vermişti.

Ancak Rus Interfaks ajansı filo sözcüsünün ültimatom verildiğini reddetiğini duyurmuştu.

Ültimatom haberinden sonra üslerinde kuşatılmış halde bulunan Ukrayna askerlerinin sabaha kadar gergin bir şekilde Rus güçlerinin ve Moskova yanlısı milislerin saldırısını beklediği belirtiliyor.

Bununla birlikte Ukrayna birliklerinden birinin komutan yardımcısı olduğu belirtilen ve adı açıklanmayan Binbaşı Lisovoy, yerel ATR televizyon kanalına üsse yönelik herhangi bir baskın gerçekleşmediğini belirtti.

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı ABD ve Rusya arasındaki tüm askeri taahhütlerin askıya alındığını duyurdu.

Böylece iki ülke arasındaki tatkibatlar, ortak toplantılar, liman ziyaretleri ve plananan konferanslar da askıya alınmış oldu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Ukrayna’nın yeni lideleriyle görüşmek ve ülkenin egemenlik hakkına desteğini göstermek için Kiev’e gidiyor.

Ukrayna’nın BM Büyükelçisi Yuriy Sergeyev Rusya’nın yarımadaya 16 bin asker konuşlandırdığını söyledi.

Sivastapol’daki BBC muhabiri Mark Lowen Kırım’ın fiili olarak Rus ordusunun kontrolünde olduğunu aktarıyor.

Lowen Ukrayna’nın bölgedeki iki ana askeri üssünün sarılmış olduğunu, havaalanı gibi kilit yerlerin işgal edildiğini, Rus birliklerinin sayıca Ukrayna askerlerinden fazla olduğunu ve Kırım’a giden yolların kesildiğini söylüyor.

Lavrov: Rus askerleri Kırım’da kalıcı

Rusya son olarak askerlerinin ülkenin çıkarlarını ve vatandaşlarını korumak için Ukrayna’daki siyasi durum normalleşene dek ülkede kalacağını açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Rusya’nın “aşırı milliyetçi tehditlere karşı insan haklarını savunduğunu” söylemişti.

Rusya Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in geçen hafta devrilmesinin ardından Cumartesi günü Ukrayna’ya asker sevki için Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yetki vermişti.

Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna’da yönetimi elinde bulunduranların zaferlerini insan hakları ve azınlıkların özgürlüklerine saldırmak için kullandıklarını söyledi. Lavrov bu ülkede aşırı milliyetçilerin

Rusların çıkarlarını ve Rusça konuşan nüfusun haklarını tehdit ettiklerini belirtti.
Kremlin, Rusya yanlısı Yanukoviç’in görevi bırakmak zorunda kalmasının ardından Ukrayna’daki yeni yönetimi tanımamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.