Yeni yılınız kutlu olsun!


AÇIK GAZETE’DEN…


2005, Acık Gazete’nin doğduğu ve emekleme devresinde önemli bir aşamayı tamamladığı bir yıl oldu. Günde 5 – 10 okurla yola çıktık ve henüz 9 aylıkken günde 5 bin – 8 bin arası bir okura ulaştık.


Açık Gazete için ayakta kalma uğraşısı verdiğimiz uykusuz gecelerin geride kaldığını düşünüyoruz artık. Daha yiyecek çok fırın ekmeğimiz var… Bunu biliyoruz. Bildiğimiz bir başka şey de savaş karşıtı ve çevre dostu çizgimizden asla vazgeçmeyeceğimiz.


Açık Gazete; internet olanaklarını, grafiği ve iyi bir gazetecilik örneğini evlendirerek okurun karşısına çıkmaya çalışıyor. Ajans haberleri ve dünya basınını taramakla yetinmeyip kendi temsilcilerimizle haber kovalayıp, özel haberler üretip, söyleşiler yapıyoruz… Haberde doğruluk, çabukluk ve “haber değeri” olmasına kesinlikle özen gösteriyoruz. Haberleri yorumsuz ve manipulesiz aktarmaya çalışıyoruz. Hani söylemezsek dilimiz şişer cinsinden haberlerde de “başlık” ve haber altı yorumlarda görüşlerimizi aktarıp şişkinliği gideriyoruz.


Açık Gazete’nin bakış açısındaki farklılık ana sayfadaki gündeme de yansıyor. Ulusal basının öncelik verdiği haberler bazen Açık Gazete’nin sayfalarına girmiyor bile ya da tam tersi Açık Gazete’nin manşeti ulusal basının görünmez köşelerinde kaynayıp gidiyor.


Okur ve yazarlarımızın görüşlerini aktarmasıyla açık tartışma platformu yaratmaya çalışıyoruz. Sayfalarımız yazma serüvenine başlamak isteyen herkese açık. Yeterki genel geçerli basın ilkelerine uysun… Bizim ilkelerden söz ettiğimiz Orhan Pamuk’un başını ağrıtan TCK’nin 301’nci maddesine benzemiyor. “Biz” bölümünde sözü edilen insanın vazgeçemeyeceği haklarına saygıyı içeriyor.


Açık Gazete’nin arkasındaki güçlü rüzgar tahmin ettiğiniz gibi holdingler ya da tarikatlar değil. Yalnız ve yalnızca siz değerli okurlarımız, yazarlarımız ve “Yahu bu gazete bizim prestij gazetemiz olsun bari” diyen medyanın yüzakı gazeteci dostlarımız…


2006’da daha estetik ve daha profesyonel bir yazılım ile okurlarımızın karşısına çıkacağız. Okur sayımızı ikiye katlayacağız. Daha çok kendi haberlerimizi üretip gündemi etkilemeye çalışacağız. Yeni yılda okurlarımızdan daha çok yorum ve yazı bekleyeceğiz. Eleştirilerinizi bekliyoruz. Eleştirileriniz bizim için yol gösterici olacak.


2006’da daha çok ülkeden temsilciler edineceğiz. Daha radikal haberlerlerle savaş çığırtganlığı yapanların, yerküremizi hor kullananların nasırına basmayı sürdüreceğiz. Bütün bunuları güle oynaya çalışarak ve açıkca yapacağız. Açık Gazete hep açıklık ve cesurluğu anımsatacak… 


Bütün okurlarımıza, yazarlarımıza ve Açık Gazete’ye reklam veren iş ortaklarımıza içtenlikle teşekkür ediyor ve yeni yıllarını kutluyoruz. İyi haberler verdiğimiz bir yıl dileğiyle…


Faruk Eskioğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.