Yerli tohumlar yeniden köylülerin umudu oldu

Proje kapsamında gerçekleştirilen tohum takasının ardından yöre köylerinde yapılan ekimlerden elde edilen ürünlerin Temmuz ayı başından itibaren tüketiciye sunulması hedefleniyor.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde geleneksel yerli tohumlar köylülerin yeniden umudu oldu. 2006 yılında çıkarılan tohum yasasıyla geleneksel yerli tohumların ticari olarak satışını engellenmesinin ardından üreticilerin tohum kartellerinin kıskacından kurtulabilmesi, yerli ve sağlıklı tohumlardan üretilen ürünlerin tüketiciyle buluşabilmesini sağlamak amacıyla geliştirilen projeye Fethiye, Ölüdeniz ve Seki belediyelerinin yanı sıra TEMA Vakfı, köy muhtarları ve bölgedeki meslek odaları da destek veriyor.

YERLİ TOHUMUN SATIŞI YASAKLANINCA
Yürürlüğe girdiği günden buyana kamuoyunun gündeminden düşmeyen 5553 Sayılı Tohumculuk Yasası, standardizasyon sorunu yarattığı gerekçesiyle yerli tohumların satışına izin vermiyor. Yasanın ardından ülkenin bir çok yöresinde başlatılan tohum takası etkinlikleriyle, yasanın getirdiği düzenlemelerle zorunlu olarak hibrit tohumlara yönlendirilen üreticilerin geleneksel üretimi sürdürebilmeleri amaçlanıyor.

‘ÜRETİCİYİ BAĞIMLILIKTAN KURTARMAYI HEDEFLİYORUZ’
Projeyle ilgili bilgi veren Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye Şube Başkanı Dr. Nalan Ünal, ülkemizde tohunla ilgili yaşanan sorunlara dikkat çekmek ve yerel tohumların kaybolmalarını önleyerek takas yoluyla üretimi teşvik etmeyi amaçlayan çalışmanın bilinçli üreticilerin yetişmesine de hizmet edeceğini belirterek, “bize dayatılan yerel olmayan tohumların ekonomimize, sağlığımıza etkileri hakkında çevremizdeki üretici ve tüketicileri bilgilendirmek, üreticileri tohumdan gübreye ve ilaca kadar şirketlere olan bağımlılıktan kurtarmayı hedefliyoruz” dedi.

YERLİ ÜRÜNLER TEMMUZ BAŞINDA TÜKETİCİYE ULAŞTIRILACAK
Pilot bölge olarak seçilen Fethiye’ye bağlı Kayaköy, Yaka ve Nif köyleri ile Seki beldesinde seçilen üreticilerin yerel tohumlarla başlattıkları üretimde olumlu sonuçlar almaya başladıklarını dile getiren Ünal, bu köylerde yetiştirilen ürünlerin Temmuz ayı başından itibaren tüketiciye ulaştırılacağını söyledi. Projeyi destekleyen belediyelerin sağlayacağı tezgahlarda üreticilere ürünlerini pazarlama katkısı sunulacağını kaydeden Ünal, bölgede görüştükleri üreticilerin güven duymaya ihtiyaçları olduğuna işaret ederek, tüketicilere yerli tohumdan elde edilen ürünleri tercih etmeleri çağrısında bulundu.

‘TOHUMA VE SUYA SAHİP ÇIKAN TOPLUM SORUNUNU ÇÖZER’
Zamanla oluşacak arz talep dengesi ile sürecin yerli üretim lehine değişebileceğine işaret eden Ünal, “ancak bu değişim hemen olmaz. Zaman içinde bilinçlenme ve bilgilenme ile hem üreticinin, hem de tüketicinin tohumuna sahip çıkması gerekecektir. Tohumuna, suyuna, toprağına, diline, tarihine, kısaca vatanına sahip çıkmayı önemseyen insanlardan oluşan bir toplumda her şey hallolur. Böyle bir ülkeye ve vatandaşlara sahip olmak için, var olan gücü, bilinci uyarma için alınacak çok yol ama az vakit var ne yazık ki” ifadelerini kullandı.

KAVUNLARI SATIP TOHUMLARINI PAYLAŞACAKLAR
Bölgede yaygınlaştırılması hedeflenen proje kapsamında uzmanların da desteği ile yapılan ekimlerde Kayaköy, Nif ve Yaka köyleri ile Seki beldesinde ürünler çıkmaya başladı. Takas yöntemiyle elde edilen ve toprakla buluşturulan marul, maydanoz, dereotu, roka, soğan, domates, oturak ve sırık fasulye, börülce, mısır, kebaplık biber, patlıcan, karpuz ve kavun tohumları meyve vermeye başladı. Ürettikleri ürünleri satan köylüler, elde ettikleri tohumları da takas yöntemiyle diğer üreticilerle paylaşarak atalarından kalan yerli tohumların korunarak geleceğe aktarılmasına da katkıda bulunacaklar.

Dr. Nalan Ünal ve proje ekibi Seki Beldesindeki tarlaları ziyaret ederek üreticilerle görüştü

Fethiye Kayaköylü üretici İlknur Arıcan’ın bahçesine ektiği salatalıklar ürün vermeye başladı

Kayaköy’deki üreticiler takas yoluyla elde ettikleri tohumları ürüne dönüştürme aşamasına geldi

Seki Beldesindeki üreticiler proje kapsamında ilk ürünleri tüketiciye sumaya hazırlanıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 2 =