İyi ki doğdun Cumhuriyet

Türkiye Cumhuriyeti’nin 88. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara’da ilk tören Anıtkabir’de düzenlendi.

Anıtkabir’deki tören, saat 08.45’te devlet erkanının Aslanlı Yolun başında yerini almasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığındaki devlet erkanı, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu bölüme geçti.

Cumhurbaşkanı Gül’ün, ulu önderin mozolesine, üzerinde ”Cumhurbaşkanı” yazılı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Gül, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

”Aziz Atatürk, cumhuriyetimizin kuruluşunun 88. yıl dönümünde ülkemizin başarılarıyla gurur duyuyor, büyük bir özgüvenle parlak bir geleceğe doğru ilerliyoruz. Muazzam bir gelişme ivmesi yakalayan ve hızla değişen Türkiye sahip olduğu niteliklerin yanı sıra dinamizmi, güçlü ekonomisi ve olgunlaşan demokrasisi ile bölgesinde ilham kaynağı olmaktadır.

Cumhuriyet bayramında millet olarak aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte sevgilerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Gül’ün, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalamasının ardından tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı.

Anıtkabir’deki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kuvvet komutanları, yüksek yargı mensupları, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, milletvekilleri, bazı siyasi parti temsilcileri ile diğer askeri ve mülki erkân katıldı.

YURTDIŞINDA KUTLAMALAR

Cumhuriyet Bayramı, yurtdışı temsilciliklerinde resepsiyonla kutlanıyor…

Cumhuriyet’in 88’nci yılı anısına Türkiye’nin Londra Büyükelçilik konutunda resepsiyon verildi. Resepsiyona yabancı misyon şefleri de dahil kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Ev sahipliğini Büyükelçi Ünal Çeviköz’ün yaptığı resepsiyona; İngiliz parlamenterler, yabancı misyon şefleri, KKTC Temsilcisi, Türk toplumu temsilcileri ve basından oluşan kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Çeviköz Cumhuriyet Bayramı mesajında, “İngiltere’deki Türk toplumu üyelerinin aralarındaki dayanışmayı güçlendirmeye devam edeceklerine ve gururla temsil ettikleri Cumhuriyet Türkiye’sinin evlatları olarak layık oldukları konumu daha da sağlamlaştıracaklarına eminim” dedi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here