Yine haziran yine her yerde kar var!

İngiltere’de- hiç takvim kullanmadan- dört yılın geçtiğini ve haziran ayının geldiğini arabalara bakarak anlayabilirsiniz. Arabaların büyük bir kısmı, gece boyu yağan karın altında kalmış örneği , daha önce ne renk olduğu hiç önemli olmadan bir gecede beyaza boyanır. Haziran ayının; doğayı kışkırtıcı tahrikar ıslıklarını çalmaya başladığı,başınızı döndüren ıtır kokuları saldığı, yaşıyan her canlıya, gıdı gıdı hadi kış uykusundan kalk dediği, içinize cinselliği şırınga etmeye başladığı ılık sabahında bir de bakarsınız ki; kar yağmış kış geri gelmiş. Varsın yeşillenmiş dallarınız çicek açmış olsun, varsın sevgiliniz yolunuzu bekler olsun, kara kış gelir sizin çiçek açmış dallarınızı kırağana vurur,sevgilinize giden yolları kapatır.. Evet, Haziran’ın bahar delişmeni abaza günlerinde İngiltere’ye kış geri geldi. Kar yağıyor… göçmenler ve sol davudi sesli gruplar koro halinde’ Heryerde kar var’ nakaratını yeniden çok renkli ‘Yurtan Sesler’ frakansında seslendirmeye başladı.

Avrupa futbol kupası finalleri anakaranın diğer ülkelerinde bu türden iklim değişikliği oluşturuyor mu bilmem bilemem? Ama İngiltere’de haziran ayında insanın kanını donduran kara kışı geri getiren iklim değişiklikleri oluyor. Özünde; uluslararasında dostlukları artıran, halklar arasında, yakınlaşmaları, kaynaşmaları sağlayan, genelde spor özelde futbol geliyor bir yere odaklanıyor; ırkçılığın aracı oluyor.. Arabana ne kadar çok bayrak takarsan o kadar çok ülkeni seviyor, ulusal takımını o kadar çok destekliyor oluyorsun.

İngiltere şu günlerde, beyaz zemin üzerine kırmızı haçlı bayraklardan geçilmiyor. Kar izlenimi veren beyaz bu beyaz. İngiltere bayrağı Union Jack denilen UK( united kingdom ) bayrağından farklı. UK olusturan diğer uluslar( Galler, Iskocya ve Küzey Irlanda) İngiltere’ye Avrupa kupası finallerinde pek destek veren görüntü içinde değiller.Zaten gerek Galler’in ve gerekse Küzey İrlandanın finallerde kendi takımları var. Sadece İskoçya son maçında finallere gitme fırsatını elinden kaçırdı.Halk arasında söylenen çok eski espiri İngiltere kime karşı oynarsa İşkoç ve Galler’linin karşı takımı desteklediğidir. Bunlar işin biraz megazin boyutu, gerçek olan ve insanı ürküten boyutu, ırkçılığın spor adı altında hortlaması, dere tepe gittik çok yol aldık derken Avrupa toplumların da ırkçılık vebasının halen çok diri bir şekilde varlığını devam ettirmesi. Irkçılık her türlü spor etkinliğini firsat bulup en küçük bataklıkta bile sivri sinek üretiyor.

Evet ‘ heryer de kar var’ şu an İngiltere’de. Bu kar içimizi aydınlatan, karalarımızı aka çeviren türden değil. Tam aksine bu; içimizi karartan, geleceğe korkulu gözlerle bakmamızı dayatan zorba bir kar. Allah kışımızı ve baharımızı bu ‘kar’lardan korusun.

Hepinize içinde ‘karlar’ olmayan sıcak yazlar dilerim.

N.Kazim Ozturk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × three =