Yine kadına şiddet- “Orange the world” ve Dünya AIDS günü!

Yine kadına şiddet- “Orange the world” ve Dünya AIDS günü!

0
PAYLAŞ

Kadına şiddet birçok ülkede ne yazıkki gündemden hiç düşmeyen bir konu. Türkiye’den gelen haberler insanı insan olduğundan utandırmaya devam ederken son günlerde Cakarta gazetelerinde gözüme takılan haberler de ne yazıkki benzer içerikte!

Yaklaşık iki hafta önce öğleden sonra işinden çıkan bir kadın yoğun trafikten çekinip üst yaya geçidi- köprüsünden karşı tarafa geçmeye çalışırken gündüz gözüyle tecavüze uğramış.

Bu şehirde üst yaya köprülerini geçmek sırat köprüsünü geçmekten daha eziyetlidir. O kadar yüksek ve dolambaçlı, ergonomik olmaktan uzakki adeta kadınlara tuzak!

Geçtiğimiz Temmuz ve Ağustos aylarında başka bölgelerde benzeri olaylar yine başka üst geçitlerde meydana gelmişti..

Özgecan benzeri ama ondan daha şanslı diyebeliceğimiz bir olay ise kısa süre önce dolmuş gibi küçük bir toplu taşım aracı olan Angkot da meydana geldi. Şansı can kaybı olmamasıydı! Otobüs bekleyen kadına gideceği adresi soran ve kendisinin de o civarda yaşadığını onu evine bırakabiliceğini söyleyen şoför kadına tecavüz etmiş kadın saldırganla mücadalesi sonucu kendisini dolmuştan zor atmış ve çığlıkları üzerine yolda duran motosikletlilerin yardımıyla karakola gidebilmişti.

Daha bilmediğimiz bunun gibi nice olaylar…

Yine birkaç ay önce bir hayat kadını odasında ölü olarak bulundu. Bugünlerde yargılaması devam eden cinayet olayında kadının müşterisi tarafından canice öldürülmüş olduğu ortaya çıktı.

Sebep ise kadının twitter üzerinden randevulaştığı ve ikinci kez aldığı müşterisine kötü koktuğunu söylemesi! Bu gerçeği kaldıramayan adam hayatını kazanmaya çalışan kadını katlediyor.

Değişen bir şey yok!

25 Kasım 1960 ‘ta Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı mücadale verdikleri için işkence ve tecavüz gördükten sonra öldürülen üç kız kardeş “Mirabel kardeşler” anısına başlatılan Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadale ve Dayanışma Günü her yıl gündeme geliyor. Ne yazık ki o günden bugüne çok da büyük bir değişim yok! Tüm çabalara karşın şiddet hızını azaltmadan devam ediyor.

Dünya AIDS Günü

1 Aralık Dünya AIDS günüydü. AIDS/ HIV ile ilgili haber ve raporlarla gazeteler dolup taştı. Bir yıllık haber verildi, seneye kadar idare eder!
Verilen bilgilere göre Endonezya bölgede HIV virüsünün en hızlı yayıldığı ülkelerin arasındaymış! En son Birleşmiş Milletler Asya-Pasifik raporu gençler arasında HIV yükü en ağır olan on ülke içinde olarak belirtmiş Endonezya’yı. 2014 yılında 12 bin genç taşıyıcı varken bu yıl bu rakam 15 bine çıkmış.
Sağlık Bakanlığı verilerine göre enfekte olanlar 20 ile 49 yaşları arasında ve çoğu virus ile 15 yaşında karşılaşmış. Şu anda ülkede toplam 177 bin enfekte kişi olduğu vurgulanıyor ve bunun 33 bini ile Cakarta en üst sırada yer almakta.

Testi yaptırmak kolay ve ucuz bir yöntem. Buna karşın adalar birliğinin her bölgesinde tedaviye ulaşmak ve karşılamak aynı ölçüde kolay değil.

Enfekte olanlar arasında öyle bir grup varki tamamen masum! Evinden çıkmasa, kocasından başkasının eli eline değmese de bulaşma oluyor.

Bu grup ev kadınları! Bana göre bu da kadına şiddetin başka bir biçimi! Sorumsuz kocalarının sorumsuz davranışları nedeniyle enfekte olan kadınlar bir ömür boyu bu sorunla yaşamak, savaşmak zorundalar. Onlardan daha da masum olanlar ise yenidoğanlar! Annelerin HIV positif olduğu bilindiği sürece onların bulaşmadan korunması mümkün.

Eski Sağlık Bakanı yenidoğan bulaşmasını önemli ölçüde azaltmasıyla ün yapmıştı ve giderken iyi bir miras bıraktı arkasında.
Endonezya’da en büyük risk grubunun şehirlearası kamyon şoförleri, denizciler ve eşcinseller olduğu araştırmalarla saptanmış. Çalışmalar öncelikle bu gruplara yönelik olarak yürütülmekte.

HIV virüsünü bulaştırmayı önleyen en etkili yöntem kondom. Bu vesileyle gündeme gelen erkek sünneti de diğer bir seçenek olarak gösteriliyor .

Bu konuda Jakarta Post gazetesine mektup yazan bir okuyucu “bir erkeğin hergün kondom kullandığını hesaplarsanız bu epey pahalı bir yöntem olacak, nasıl karşılarız ki bu masrafı” diye endişesini dile getiriyor! Güler misiniz, ağlar mısınız, ben hayrete düştüm! Bedava kondom dağıtılsa sorun kendiliğinden çözülecek sanki!

İnsanlar en basit temizlik kurallarına uymadıkları sürece kırk kere sünnet olsun hiçbir hastalıktan korunamaz. Bu bir kandırmaca olmaktan öteye gitmez, suçsuz, masum kadınlar, bebekler enfekte olmaya devam eder.

Bu arada Papua Paniani Bölgesinde yeni başlatılan bir uygulama ile HIV/AIDS vakalarının önlenmesi amacıyla erkek çocukları ve yetişkinlerin sünnet yaptırması öngürülüyor, teşvik ediliyor. Bölge hastanesi uygulamayı teşvik eden broşürler bastırıp dört bir yana ve kiliselere dağıtıyor. Broşürleri alan kiliseler derhal imha edip bu uygulamaya karşı çıkmışlar!

Nüfusun çoğunluğunun Hıristiyan olduğu bölgede erkekler “Allah tarafından yaratılan kul mükemmeldir, bütünlük bozulmaz” inancıyla sünnet yaptırmak istemiyorlar. Tercih onların!

Hacı Bektaşi Veli’nin bilge sözünde vurguladığı üzere “Eline beline diline hakim olursa”
insanoğlu birçok sorun kendiliğinden çözülecek aslında..

Bu arada 25 Kasım’da başlayan Kadın ve Kızlara Şiddetin Sona erdirilmesi amaçlı faaliyetler 10 Aralık’a kadar devam ediyor. Birleşmiş Milletler bu kapsamda bu yılın rengini şiddetsiz, daha parlak bir gelecek hedefiyle Turuncu rengi ilan etti.
Hep beraber başlayalım boyamaya: ORANGE THE WORLD..

_____________

Gülseren Tozkoparan Jordan
Cakarta/ 5 Aralık 2015

BİR CEVAP BIRAK

3 − two =