Yıldırım: Ne şikesi, memleket elden gidiyor

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen tarihi şike davasının ilk duruşması, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki salonda başladı.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Olgun Peker, Aziz Yıldırım, Mecnun Odyakmaz, İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu, Tamer Yelkovan, Cemil Turan, Bülent Uygun, Abdullah Eker, Abdullah Karakuz, Ahmet Çelebi, Ali Kıratlı, Çoşkun Çalık, Haldun Şenman, Mehmet Yenice, Ömer Ülkü, Sami Dinç, Selim Kımıl, Talat Emre Koçak, Yusuf Turanlı, Abdullah Başak ve Hakan Karaahmet katıldı. Tutuklu sanık Bülent İşçen ise sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya gelmedi.

Duruşmada aralarında Tayfur Havutçu, Ahmet Ateş, Alaatin Yıldırım, Ümit Karan, İskender Alın ve Korcan Çelikay’ın da bulunduğu 25 tutuksuz sanık hazır bulundu.

Duruşmada, müdahillik talebinde bulunan Türkiye Futbol Federasyonu, Bucaspor ve eski hakem Erman Toroğlu adına avukatlar da yer aldı.

Mahkeme heyeti, Başkan Mehmet Ekinci ve üye hakimler Hikmet Şen ile Seyfettin Mermerci’den oluştu. Duruşmada özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan görev aldı.

SARI-LACİVERT KRAVATLA GELDİ
Duruşma salonuna saat 09.15 sıralarında alınan tutuklu sanıklardan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, izleyici bölümüne el salladıktan sonra yerine oturdu.

Yıldırım, en öndeki sağ koltukta otururken, yanında sırasıyla Mecnun Odyakmaz, İlhan Ekşioğlu, Cemil Turan ve Tamer Yelkovan yer aldı.

Duruşma salonuna elinde üç klasörle gelen Yıldırım’ın sarı-lacıvert kravat taktığı görüldü.

Aylardır cezaevinde bulunan fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın moralinin iyi olduğu gözlendi.

KİMLİK TESPİTİ
Görevli TRT spikerleri tarafından tensip zabtının okunduğu duruşmada, daha sonra sanıkların kimlik tespiti yapıldı.

Davanın bir numaralı sanığı Olgun Peker, evli ve bir çocuğu olduğunu söyleyince Başkan Ekinci “Allah bağışlasın” dedi. Peker ise “Amin” diyerek cevap verdi.

Mesleğinin inşaat ve futbolcu menajerliği olduğunu belirten Peker, ayda 5 bin TL kazandığını söyledi.

YILDIRIM: BURAYA GELENE KADAR SABIKAM YOKTU
Olgun Peker’in ardından Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın kimlik tespitine geçildi. 1952 doğumlu olduğunu ifade eden Yıldırım, evli ve iki çocuk sahibi olduğunu söyledi.

Başkan Ekinci, Yıldırım’a da “Allah bağışlasın” dedi. Yıldırım ise “Sağolun” diye yanıtladı.

Mesleği sorulan Yıldırım, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Başkanı olduğunu ifade etti. Yıldırım, aylık gelirinin ise 30 bin TL olduğunu belirtti.

“Sabıka kaydınız var mı?” diye sorulan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, “Buraya gelene kadar sabıkam yoktu” dedi. Mahkeme Başkanı Ekinci ise Yıldırım’a “Hala yok” diye karşılık verdi.

Fenerbahçe Başkanı Yıldırım’ın eşi duruşmaya gelmezken, kızları Hande Gamgam ve Gülşah Gordi salonda hazır bulundu. Yıldırım, salonda gördüğü kızlarına el salladı.

UYGUN: 300 BİN LİRA KAZANIYORDUM AMA…
Tutuklu sanık Bülent Uygun da aylık gelirinin tutuklanmadan önce 300 bin TL olduğunu, ancak şu an bir gelirinin olmadığını söyledi.

‘İŞ ARIYORUM’
Tutuksuz sanık Şükrü Ongan ise şu anda işsiz ve herhangi bir gelirinin olmadığını söyledi.

Hakim Mehmet Ekinci’nin, ”Neyle geçiniyorsun?” diye sorması üzerine Ongan, ”Şu anda aylık bir gelirim yok. İş bakıyorum” dedi.

KİM NE KADAR KAZANIYOR?
Sanıkların beyanlarına göre aylık kazançları şöyle:

Bülent Uygun: 300 bin TL (Teknik Direktör)
İlhan Yüksel Ekşioğlu: 50 bin TL (FB yöneticisi- turizmci)
Tayfur Havutçu: 50 bin TL (BJK Sportif Direktörü)
Alaattin Yıldırım: 40 bin TL (FB yöneticisi-işadamı)
Aziz Yıldırım: 30 bin TL (FB Başkanı-işadamı)
Mithat Halis: 35 bin TL (Menajer)
Mecnun Odyakmaz: 20 bin TL (Sivasspor Başkanı-işletmeci)
Tamer Yelkovan: 20 bin TL (FB Mali İşler Şube Müdürü)
Ümit Karan: 20 bin TL (Eski futbolcu)
Serkan Acar: 20 bin TL (FB yöneticisi)
Korcan Çelikay: 15 bin TL (Futbolcu)
Ali Kıratlı: 10 bin TL
Olgun Peker: 5 bin TL (Menajer-işadamı)
Haldun Şenman: 5 bin 600 TL (TFF Profesyonel İşler Sorumlusu)
Samet Güzel: 5 bin TL (Yeminli tercüman)
Volkan Bahçekapılı: 5 bin TL (Halkla ilişkiler uzmanı)
Abdullah Eker: 560 TL
Selim Kımıl: 500 TL
SON MAÇIN ÖZETİNİ İZLEDİ
Bu arada, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım duruşmada kısa bir süre avukatıyla sohbet etti.

Avukatı, Yıldırım’a sarı-lacıvertli takımın deplasmanda Kardemir Karabükspor’a 2-1 yenildiği maçın özetini iPad’den izletti.

Yıldırım’ın, iddialara neden olan Sivasspor maçınının bir bölümünü de izlediği öğrenildi.

HAKİM: YANLIŞI AYIKLAYACAĞIZ
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, mahkemede Türk sporunu yargılamayacaklarını söyledi.

Bu davanın futbol ve spor camiasında tartışılan bir dava olduğunu anlatan Mahkeme Başkanı Ekinci, şunları kaydetti:

“Biz burada sporu yargılamıyoruz. Biz burada takımları yargılamıyoruz. Hepsi yüzyıllık değerlerimiz. Tek yapacağımız, bizim görevimiz olan şey, iddianameye göre yargılama yapmak. Varsa bir yanlışlık bir yakıştırma bunları ayıklayıp karar vermek bizim görevimiz.”

Yıldırım, en öndeki sağ koltukta otururken, yanında sırasıyla Mecnun Odyakmaz, İlhan Ekşioğlu, Cemil Turan ve Tamer Yelkovan yer aldı.

ÖZET OKUNMAYACAK
Aziz Yıldırım’ın avukatı, iddianamenin özetinin okunmasını istedi. Ancak mahkeme bu talebi reddetti.

Buna göre iddianame, TRT spikerleri tarafından 4 gün boyunca okuncak. Önümüzdeki hafta ise duruşmalar Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yapılacak.

Hakim Ekinci, ”Duruşma hızlı gitsin istiyorsanız, Biz buna varız zaten. Sizde hızlı gitmesi için yardımcı olun” şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, iddianamenin okunması sırasında öğle arası verdi.

‘İSPATLARLARSA KÖPRÜDEN ATLARIM’
Arada basın mensuplarının yakınına gelen Aziz Yıldırım, ”şike hakkında televizyonlarda konuşanlarla yüz yüze görüşeceklerini” söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyespor futbolcusu İbrahim Akın’a 100 Bin Euro verdiğinin iddia edildiğini belirten Yıldırım, ”İbrahim Akın’a 100 bin Euro verdiğimi ispatlasınlar, kendimi köprüden atarım. Hangi parayı, hangi hesap numarasına göndermişim? Ayıp, ayıp…” dedi.

‘TARAFTARA SÖYLEYİN SOĞUKTA BEKLEMESİN’
Fenerbahçe taraftarlarına desteklerinden dolayı teşekkür eden Yıldırım, ”Taraftarlara söyleyin, gelmesinler. Bu soğukta beklemesinler. Yazık herkese. Duruşma için Pazartesi günü Çağlayan’a gittiğimde oraya gelsinler” şeklinde konuştu.

‘NE ŞİKESİ, MEMLEKET ELDEN GİDİYOR’
Yıldırım, “Memleket elden gidiyor diye açıklamalar yapmıştım. Siz hala basında şikeden bahsediyorsunuz. Ne şikesi, ne şike davası; memleket elden gidiyor. Korkmayın, biz korkmuyoruz” dedi.

‘ERKEK ADAM BİR DEFA ÖLÜR’
Yıldırım, şöyle devam etti: “Herkes bir yerden tutmuş gidiyor. Şike yaptığımızı söylüyorlar. Böyle şike mi olur? Erkek adam bir defa ölür, on defa ölmez.”

DAHA SERT AÇIKLAMA YAPACAK
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, basına dün kulübün internet sitesinden yaptığı açıklamayı nasıl bulduklarını sordu.

Yıldırım, yarın daha sert açıklamalar yapacağını ifade etti.

PEKER: RAHATIM, HER ŞEY GÜZEL
Tutuklu sanıklardan Olgun Peker de gazetecilerin bulunduğu bölüme doğru gelerek, ”Savunmalarımızı yapmaya başlayınca herkes açık açık ne olduğunu görecek. Son derece rahatım. Her şey güzel” dedi.

BABA VE OĞULA EK SÜRE
Duruşmada Fenerbahçe Mali İşler Sorumlusu Tamer Yelkovan’ın avukatı, müvekilinin oğluyla görüşebilmesi için mahkeme heyetinden izin istedi. Bu talebin kabul edilmesi üzerine Yelkovan’ın oğlu, babasının bulunduğu bölüme geçti.

Baba-oğul hasret giderirken Mahkeme Başkanı Ekinci, duruşma başlayacağı için uyarıda bulundu.

“Herkes yerine geçsin” diyen Hakim Ekinci, baba ve oğula dönerek “Siz biraz daha kalabilirsiniz” dedi.

AYAKTA İZLEDİ
Aranın ardından Asbaşkan Ali Koç, izleyici bölümünün sağ taraf üst bölümündeki boş bölümlere doğru gitti.

Koç, bir ara iddianamenin okunmasını duvara yaslanarak ayakta gizlemesi dikkat çekti.

‘YALAN MAKİNESİ’NE RET
Öte yandan, sanık Olgun Peker’in yalan makinesi talebi, mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

GİRİŞ-ÇIKIŞA YASAK
İddianamenin okunmasının başlamasıyla birlikte bazı sanık avukatı ve izleyicilerin toplu halde dışarı çıkması üzerine, Ekinci uyarıda bulunarak içeriye giriş-çıkışları yasakladı.

YOĞUN İLGİ
Duruşmayı, Fenerbahçe Başkanvekili Nihat Özdemir, Yönetim Kurulu üyeleri Cihan Kamer, Ali Koç, Vedat Olcay, Mithat Yenigün, Nihat Özbağı, Serhat Çeçen, Semih Özsoy, Abdullah Kiğılı, Murat Özaydınlı ile aralarında Ertuğrul Özkök, Sedat Ergin, Enis Berberoğlu, Ahmet Hakan Çoşkun’un da bulunduğu yaklaşık 60 gazeteci ile kulüp temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi izliyor.

SESLİ MESAJ
Bu arada, Aziz Yıldırım, başkanlığının 14. yıldönünümde, sarı-lacivertli taraftarların cep telefonlarına sesli mesaj gönderdi.

Mesajda Başkan Yıldırım kendi sesinden taraftarlara ”Böyle bir kulüpte başkanlık yaptığım için onur duyuyorum. Bu onuru bana veren bu camiaya teşekkür ediyorum” dedi.

3 TEMMUZ’DA BAŞLADI
Futbolda şike iddialarına ilişkin ilk operasyonu 3 Temmuz 2011 tarihinde yapılan soruşturmayı yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk’in 2 Aralık 2011 tarihinde Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 31’i tutuklu 93 kişi hakkında hazırladığı iddianame, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 Aralık’ta kabul edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.