Yılmaz ve Türk boş oy kullanacak

11. Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, destek turları kapsamında Yılmaz ile TBMM’de bir araya geldi.


Gül, 45 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilerin, ”Mesut Yılmaz’dan destek alıp almadığına” ilişkin sorusu üzerine, ”Mesut Bey tabi eski başbakan, Türkiye’nin önemli siyasetçilerinden biri. Kendisiyle çok faydalı, çok iyi görüşme gerçekleştirdim. Zaten katılıyor olması en büyük destek değil mi? Hiç kimseye oyunu sormuyorum ben. Katılıyor olması, ilk günden bu yana katılacağını ilan etmesi, demokrasiye Türkiye’ye ve adaylara en büyük destek budur. Gizli oydur, nasıl takdir ederlerse öyle kullanacaklardır” diye konuştu.


Bağımsız Rize Milletvekili Yılmaz da yaptığı açıklamada, Abdullah Gül’ün nezaket gösterip görüşlerini almak üzere kendisini ziyarette bulunduğunu anımsatarak, şunları söyledi:


”Kendisine söylediğim husus şu; seçim sonuçları karşısında AKP’nin kendisini aday göstermesi, kendisinin de aday olması, siyaseten de hukuken de haklarıdır. Ama Türkiye şu anda maalesef, tehlikeli bir toplumsal ayrışmaya doğru gidiyor. Bunun giderilmesi konusunda önümüzdeki dönemde, hem cumhurbaşkanına hem hükümete çok önemli görevler düşüyor. Türkiye, netice itibariyle birliğini koruyacak mekanizmalara sahiptir, ama önemli olan bunun demokrasi içinde sağlanmasıdır. Ben şahsen Sayın Gül’ün adaylığına ön yargısız yaklaşıyorum. Daha önce de söyledim. Oylamaya katılacağım, çekimser yani boş oy kullanacağım. Bundan sonraki tutumum, istediğim yönde, Türkiye için gerekli gördüğüm yönde olursa kendisine destek veririm. Aksi yönde olursa da parlamenter olarak eleştiri görevimi yerine getiririm.”


TÜRK: “BOŞ OY KULLANACAĞIM”
 
Öte yandan DTP Meclis Grup Başkanı Ahmet Türk, sivil bir cumhurbaşkanının Parlamento tarafından seçilmesini esas aldıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylamasına katılacağız. Ahmet Türk olarak boş oy kullanacağım” dedi.


Ahmet Türk, DTP’nin ilk grup toplantısında yaptığı konuşmada, bugün yapılacak olan cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylamasına katılacaklarını bildirdi.


Seçilecek cumhurbaşkanının 72 milyonu kucaklamasını istediklerini ifade eden Türk, “Kürt sorununu, barışçıl yollarla çözümü esas alan uygulamalar istiyoruz. Sayın Abdullah Gül’le bu konuyu görüştük. Açık bir mesaj alamadık. Bizim tavrımız CHP’nin tavrıyla bir değil. Parlamentoyu boykot gibi anlayışımız yok. Parlamentonun çalışmalarına katılacağız. Biz yarını görmek istiyoruz” diye konuştu. Türk, “Ahmet Türk olarak oyumu boş kullanacağım” dedi.


CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİĞİ GÜN ANT İÇECEK


11. Cumhurbaşkanı, TBMM Genel Kurulunda seçildiği gün ant içecek.


TBMM Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı’nın andiçme töreni için konuklara davetiye gönderdi.


Davetiyede, cumhurbaşkanı seçim turlarının 20, 24, 28 Ağustos ve 1 Eylül 2007’de yapılacağı duyuruldu. Andiçme töreninin ise cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlandığı gün saat 18.00’de yapılacağı bildirildi.


Konukların, TBMM Genel Kurul Salonunda en geç saat 17.45’te yerlerini almaları istendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.