Yılın tıp skandalı

Bu olayda ilk bakışta anormal bir durum olmadığı düşünülebilir; çünkü ilaçlar zaman zaman ya yan etkilerinin sanılandan ağır olması veya sık görülmesi ya da beklenildiği kadar etkili olmadıkları anlaşıldığı için geri çekilir.

Oysa etken maddesi alemtuzumab olan MabCampath için bunların hiçbirisi söz konusu değil.

Üstelik FDA ve EMA gibi ilaçların geri çekilmelerinde rolleri olan kurumlardan gelen herhangi bir ikaz da yok.

Lancet isimli muteber tıp dergisine göre, ilacı üreten Genzyme isimli firmanın (Fransız ilaç devi Sanofi’ ye bağlı bir şirket) lösemi hastaları tarafından kullanılan ilacı piyasadan çekmesinin arkasında ‘ticari kaygılar’ var (2).

Frankfurter Allgemeine gazetesi ise olayı ‘skandal’ ve ‘vurguncu’ tabirlerini kullanarak gündeme getiriyor (3).

Genzyme, MabCampath’ ı geri çekerken alemtuzumab için ‘Lemtrada’ adıyla yeniden ruhsat almak için başvuruyor ama ruhsatı lösemi için değil kısaca MS adıyla bilinen multipl skleroz hastalığı için talep ediyor.

Çünkü iki ayrı araştırmada, alemtuzumab’ ın MS tedavisinde bugüne kadar kullanılan ilaçlardan çok daha etkili olduğu tespit edildi (4, 5) ve alemtuzumab için MS tedavisinde kullanılmak üzere ruhsat almak mümkün görünüyor.

Alemtuzumab, CD52 antijenini taşıyan hücreleri öldüren ve böylece bağışıklık sistemini adeta ‘resetleyen’ bir monoklonal antikor.

CD52 bulunan hücreler ise hem B-hücrelerinden kaynaklanan kronik lenfositer löseminin sebebi olan ve hem de MS’ de sinir dokusu etrafındaki proteinlerin parçalanmasına yol açan hücrelerdir.

Skandal burada başlıyor

The Independent’ e göre aynı etken maddeye farklı bir isimle başka bir hastalıkta kullanılmak üzere ruhsat istenmesinin sebebi daha fazla kazanmak.

Senede iki kür halinde uygulanan MabCampath’ ın fiyatı 2 bin 500 pound ama tecrübelere göre yeni ilacın yani Lemtrada’ nın fiyatının bunun 15-20 misli olması bekleniyor (6)!

Aslında FDA ve EMA gibi kurumların MabCampath ‘ın MS’de de kullanılabileceğine onay vermesiyle hem lösemili hem MS’ li hastaların tedavisi mümkün olabilir ama bu elbette firmanın işine gelmiyor.

Onların amacı alemtuzumaba yeni bir hastalığın yani MS’ in tedavisinde kullanılmak üzere ruhsat almak.

Yeni bir hastalık için ruhsat alındığı için de hem Lemtrada’ nın çok pahalı satılması mümkün olacak hem de MS, lösemiye göre çok daha fazla rastlanan bir hastalık olduğundan ilacın tüketimi daha da artacak.

Firma böylece patent süresi dolmuş bir etken maddeyi yeni bir isimle ve yeni bir hastalık için piyasaya sürerek milyarlar kazanabilecek.

Bu arada olan MabCampath kullanan ve tedaviden fayda gören lösemi ve MS hastalarına olacak; piyasadan çekildiği için ilaçtan mahrum kalmış olacaklar.

Lösemi hastalarının, alemtuzumabı firmadan özel istek üzerine ücretsiz -pek inanamadım ama inşallah öyledir- temin edebilecekleri bildiriliyor ama MS hastalarının ilaca ulaşmaları mümkün değil.

Gelelim neticeye

Bir bardak su ve yarım çay kaşığı sofra tuzunu ambalajlayıp ‘deniz suyu’ veya ‘okyanus suyu’ gibi isimlerle janjanlı kutularda maliyetinin belki de 100 misli fiyata satmakta sakınca görmeyen ilaç endüstrisinin kâr hırsı gerçekten inanılır gibi değil.

Senelerdir kullanılan bir ilacı geri çekip yeni bir hastalık için yeni bir isimle tekrar piyasaya vermek de ancak şeytanın aklına gelebilecek bir şey.

FDA ve EMA şimdi tam da ‘yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal’ pozisyonundalar:

Lemtrada’ ya MS ilacı olarak ruhsat vermeseler MS hastaları en etkili ilaçtan mahrum kalacak; ruhsat verseler bu sefer hastalar ve sağlık sigortaları pahalı ilaca mahkûm olacaklar.

‘Bu kadarına da pes’ diyor; yılın “tıp skandalı“na imza atan Genzyme ve babası Sanofi’ yi tebrik ediyorum.

KAYNAK

1. http://articles.chicagotribune.com/2012-10-31/lifestyle/sns-rt-us-sanofi-lemtrada-lancetbre8a0005-20121031_1_lemtrada-campath-sanofi

2. http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(12)61776-0/fulltext

3. http://www.faz.net/aktuell/wissen/medizin/preistreiber-oder-taktik-krebsmittel-auf-abruf-11966521.html

4. http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(12)61769-3/abstract

5. http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(12)61768-1/abstract

6. http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/new-ms-wonder-drug-may-be-too-costly-to-use-8270024.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three + seven =