Yunanistan’ın borç yükü hafiflemeli

Euro bölgesi maliye bakanları, Yunanistan’ın borçlarını çevirmesini sağlayacak kurtarma paketi çerçevesinde Atina’ya ek kredi açılması onay verdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker, anlaşmanın Yunanistan’ın euro bölgesinde kalacağı konusunda güçlü bir işaret olduğunu vurguladı.

Anlaşma, kamu harcamalarında derin kesinti ve vergi artışları öngörüyor.

Euro bölgesi ve IMF ile Yunanistan arasındaki pazarlıkların en önemli başlıklarından olan Atina’nın borçlarının bir kısmının silinmesi konusu ise sonbaharda görüşülecek.

Borç silme müzakereleri sonbaharda

Borç silme konusu hem Yunanistan Başbakanı Tsipras hem de IMF’nin talepleri arasında önemli yer tutuyor.

IMF Başkanı Christine Lagarde anlaşmanın önemli bir adım olduğunu söylerken, Yunanistan’ın borç yükünün sürdürülemez olduğunu, borçlarının bir kısmının silinmesi gerekeceğini söyledi.

Lagarde, ”Yunanistan, borçlarını ödeyebilir duruma sadece kendi çabasıyla gelemez” dedi ve silinmesi gerekecek borç miktarının şu ana kadar düşünülenden daha fazla olduğunu söyledi.

İlk kredi dilimi 20 Ağustos’ta

Brüksel’de euro bölgesi bakanlarının kabul ettiği anlaşmaya göre, Yunanistan’ın uygulayacağı kemer sıkma önlemleri ve atacağı özelleştirme adımları karşılığında Atina’ya 86 milyar Euro kredi verilecek.

Kredinin ilk dilimi 26 milyar euro civarında ve ağustos ayı sonuna kadar ödenecek.

Bu kaynağın 10 milyar eurosu Yunan bankalarının sermayelerini güçlendirmelerinde kullanılacak.

Kaynağın bir kısmıyla da Yunanistan’ın Avrupa Merkez Bankası’na olan borçlarının 3.2 milyar euroluk taksidi ödemesi gerekiyor.

Anlaşmanın Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’a siyasi maliyeti ise ağır oldu.

Anlaşmanın koşulu olan kemer sıkma önlemlerinin Yunan Parlamentosu’ndan geçirilmesi sırasında Syriza büyük fire verdi.

Tsipras’ın Parlamento’ya sunduğu pakete kendi partisinden 43 ret oyu çıktı. Bu Parlamento’daki Syriza üyelerinin yaklaşık üçte birine denk geliyor.

Kemer sıkma paketi ancak AB üyeliğini ve Euro’yu destekleyen muhalefet partilerinin ‘Kabul’ oyu kullanmasıyla kabul edilebildi.

Atina’nın 20 Ağustos’ta Avrupa Merkez Bankası’na olan borç geri ödemesini gerçekleştirdikten sonra hükümet için güven oylamasına gideceği ifade ediliyor.

Reuters haber ajansına konuşan muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi milletvekili Makis Voridis, partisinin Tsipras’a güvenoyu vermesinin söz konusu olmayacağını ifade etti.

Tsipras: Vicdanım rahat

Gelecek hafta yapılması planlanan güven oylaması öncesi milletvekillerine seslenen Başbakan Tsipras AB ile müzakerelerde aldığı kararları savundu ve içinde vergi artışlarını, harcama kesintilerini ve maliyetli yapısal reformları barındıran kemer sıkma paketini kabul etmekten başka çaresi olmadığını ifade etti.

Tsipras, “Bize iki seçenek sunuldu: Hayatta kalmak ya da intihar etmek” dedi.

“Verdiğim tavizlerden dolayı pişman değilim” diyen Tsipras, “AB ile vardığımız hazmetmesi zor anlaşma konusunda mutlu değiliz. Ancak yas da tutmuyoruz. Günün şartları kapsamında yapabileceğimizin en iyisini yaptığımız konusunda vicdanım rahat” dedi.

‘Kemer sıkmaya karşı mücadele başlıyor’

Ancak Syriza içerisinde sayısı 40’ı aşan milletvekili Tsipras ile aynı fikirde değil.

Syriza içindeki muhalefetin lideri olarak görülen eski Enerji Bakanı Panagiotis Lafazanis, 11 milletvekili ile birlikte imzaladığı bildiride “Yeni kurtarma paketine karşı mücadelemiz bugün başlıyor. Ülkenin her köşesinde halkı harekete geçireceğiz” dedi.

BBC TÜRKÇE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.