YURT Gazetesi’ne AKP engeli

Yayın hayatına Kasım ayında başlayacak olan YURT Gazetesi’nin afişleri, reklam şirketine parası ödenmesine rağmen bilboardlardan söküldü. YURT Gazetesi’nden yapılan açıklamaya göre, bilboardları Ströer adlı şirkete kiraya veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, reklamcı şirkete baskı yaptı. Ströer adlı şirket de AKP’li belediyenin baskısı yüzünden gazetenin afişlerini bilboardlardan toplattı.

İşte YURT GAZETESİ’nin kamuoyuna yaptığı açıklama:

Yurt gazetesi afişlerine AKP’li belediye ve yandaş firma sansürü!

Değerli meslektaşlarımıza ve kamuoyuna;

Yayın yaşamına daha adım atmadan bağımsız halk gazetemiz Yurt, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yandaş reklam şirketi Ströer’in sansürüne uğradı.

Yurt gazetemizin İstanbul’daki “billboard” ilanları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yandaş reklam şirketi Ströer’den isteği sonucu şirket yetkilileri tarafından söküldü.

Yurt gazetemizin yandaş reklam şirketinden aldığı bilgiye göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin üst düzey bir yetkilisi, Ströer’i arayarak ağır sözlerle Yurt gazetesinin ilanlarının içeriğini görmeden nasıl asabildiklerini sormuş ve ilanların derhal sökülmesini istemiştir. Bunun üzerine Ströer, Yurt gazetesi yöneticilerine ve reklam ajansına haber dahi vermeden “billboard” ilanlarını sökmüştür. Bir üst düzey Ströer yetkilisi de, sanki Türkiye’de sadece AKP’li belediyelerle çalıştığını varsayarak, “Takdir edersiniz ki firmalar hükümet ve belediyeleri rahatsız etmemelidir” diyebilmiştir.

Bu yaklaşım, ülkede sansürcü ve yasakçı zihniyetin geldiği vahim aşamayı göstermesi bakımından ibret vericidir. Türkiye’de artık ticaret özgürlüğü bile tehdit altındadır.

Aşağıda örneğini göreceğiniz afişimizde işte bu nedenle “Korkma!.. Boyun eğme!.. Susma!..” sloganları yeralıyordu. Ne kadar isabetli bir seçim yaptığımız ortaya çıktı. Afişte kullandığımız Yurt gazetesinin prova baskı fotoğrafında da “Polis devleti” manşeti okunuyordu. Konktukları afiş bundan ibaretti ve “Doğru haber, özgür Yorum” diye sonlanıyordu. Afişlerin neden söküldüğü resmi olarak sorulduğunda firma yetkilileri, ağız değiştirerek ilanların yağmur nedeniyle aktığını iddia edebilmişlerdir.

Kimse bizim aklımızla alay etmeye kalkmasın, bizi aptal yerine koymasın!

Bu, kapkara sansürcü ve baskıcı bir anlayıştır. Dahası ilgili firmanın ideolojik ve politik bir tutum aldığı ortaya çıkmıştır.
Bu tutum daha bayilere inmemiş muhalif, bağımsız bir halk gazetesinin doğmadan boğulmaya çalışılmasıdır.

Değerli meslektaşlarımız, dostlarımız, arkadaşlarımız,
Yurt gazetesi daha çıkmadan korkmaya başladılar.
Çok korkuyorlar.
Korkmanın ecele faydası yok!

Yurt Gazetesi çıkacak ve bütün sansürcülerden hesap soracaktır.

Yurt Gazetesi Yayın Kurulu Adına
Genel Yayın Yönetmeni
Merdan YANARDAĞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 + 10 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.