Z KUŞAĞI

Y kromozonunun X bilinmeyeni ile hızlı çarpıştırılmasından açığa çıkan yeni sürüm Z kuşağı,  önceki bütün alfabe harflerindeki tüm yaşanmışlık kodlarını genetik anlamda hazır olarak yüklenerek doğar…
Bu takdire şayan, lakin geç ayan, zekasıysa ayan beyan kuşak, kendi aralarında 3 segmente ayrılır…
En Z kuşağı: İbrişim kuşaktır, ipekböceği çalışkanlığında ve azminde olmadığı halde, beyin kıvrımları ipek ipliği ile nakışlandığı için, örümcek ağları barınamaz. Beyin önceki kuşaktan çok farklı çalışır, ulaşılmaz, anlaşılmaz, sizi anlamaya asla çabalamaz, anlamadığını da anlayamazsınız, takmaz, donuktur, çözmeye kalkışılmamalıdır, asla pohpohlanmamalıdır, kendi haline bırakılmalıdır. Doğallığı sever ama doğayı satabilir. Burnu ve götü kalkık olduğu için tepeden bakar. Hayatın ona el bebek, gül bebek modunda gösterilip, sert dönemeçlerin pek tanıtılmamasındandır, kıyas bilgisi sıfırdır, apolitik görünümde, işine gelene dönüşümlü oynayabilir. Siyasi konularda yorum yapmaya hiç tenezzül etmez, sırf kendiyle ilgilidir, hiç tepkisel değildir, müdanaasızdır, sıkışırsa kendi değildir, statüsünü kaybettiği an kafayı yer, hafif kıldır, çevresine kımıldır…
Avaraj Z kuşağı: Aynı anda 2 işi birden düşünemez ve yapamaz, yiğitliğe bok sürüp, yardım da istemez, saatlerce uğraşır, becerisini abartır, takdir bekler. Önceki kuşakla çatışma halindedir, teknolojiye sığınır, bulaşırsanız kafayı sıyırırsınız… Okumasına gerek yoktur, çünkü herşeyi bilir, sınıfın çalışkan çocuğu kıvamındadır. İlk gruba nazaran daha farkındalıklı, duyarlıdır. Sınıf atlama odaklıdır. İngiliz kralı kadar mütevazi, sadık ahır uşağı kadar aristokrattır.
Z raporu kuşağı : Kuşaklararası devirdaim pompası ile çalışır, sonucun değil, sorunun parçasıdır, boşlukta nereye çekilirse oraya gider, yat dersin yatar, kalk dersin hala yatar. Sevgiden muaftır, başka türlü bir robotik kılıktadır. Laf anlar gibi görünür, safa yatar, hınç biriktirir. Hayata karşı bilenmiştir, rövanşa azimlidir, hedefe giden her yol mübahtır ama hedefini başkaları belirler, çakma mafya piyonluğuna ve tetikçiliğe teşnedir. Donukluğunu ve ezikliğini, güdümlü zorbalığı yanısıra, zoraki cool ve mecburi kul tavırlarıyla ötelemeye çalışır. Kendi değildir, kendinde hiç değildir.
Topunun Z raporunu alsak, bizim neslin belindeki kuşağa atılmış 1 kurşun etmezler. Çünkü yaşanarak, zorluklarla mücadele edilerek, hayata direnerek emilmiş bir tecrübe değil, programlanmış yeni sürüm bir hüviyet söz konusudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.