Zemini çatlayan Akkuyu’da ÇED skandalı!

YUSUF YAVUZ  /AÇIK GAZETE – Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli mahallesinde Rusya tarafından inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) hakkında açıklama yapan Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Avukatı İsmail Hakkı Atal, projenin ÇED raporunun ön lisanstan 7 ay önce verildiğine dikkat çekerek, “Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı hukuken geçerli ÇED raporu olmaksızın yürütülmektedir. Akkuyu’nun ÇED’i hükümsüz, inşaatı hukuka aykırıdır” dedi.

AKKUYU NGS’DE LİSANSTAN ÖNCE ÇED RAPORU VERİLDİ

Zeminindeki betonda çatlak oluşmasına rağmen inşaatı sürdürülen Akkuyu NGS’nin ÇED raporunun hukuken geçersiz olduğunu savunan Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri’nin gönüllü Avukatı İsmail Hakkı Atal, ÇED raporu 1 Aralık 2014 tarihinde alınan projeye 25 Haziran 2015’te ise ön lisans verildiğine dikkat çekerek, “Elektrik Piyasası Kanununun 6. Maddesine göre, ÇED ve diğer işlemlere başlanmadan önce ön lisans verilmesi gerekmektedir. Bu durumda Akkuyu NGS’nin ön lisanstan önce alınan ÇED raporuyla inşaata devam edilmesi hukuksuzdur. Akkuyu’ya ön lisans veren EPDK tarafından süreç başa çevrilmiş olup, şu anda yeniden ÇED alınması ve arkasından yeni üretim lisansı verilmesi gerekmektedir” dedi.

‘EPDK ÇED’İ HÜKÜMSÜZ HALE GETİRDİ’

Projeye karşı açtıkları ve 2014’te Danıştay 14. Dairesi’nde görülen ÇED iptal davasının kaybedilmesinin bir öneminin kalmadığını savunan Atal, “EPDK’nın kendisi ÇED’i hükümsüz hale getirmiştir” diye konuştu.

‘AKKUYU, DURUMA UYMAYAN BİR KANUNA SIKIŞTIRILMAYA ÇALIŞILDI’

Akkuyu NGS’ye verilen ön lisansın iptali için açtıkları davanın seyrine ilişkin bilgiler veren Avukat İsmail Hakkı Atal, şunları dile getirdi: “Ankara 12. İdare Mahkemesinde açtığımız dava hukuka ve kanuna aykırı bir şekilde reddedilmiştir. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8. İdari Dava Dairesi’nin, istinaf talebimizin reddine dair karar ile ÇED’i olmadığı için hukuksuz devam eden Akkuyu sürecini duruma uymayan bir kanun maddesinin içine sıkıştırmaya çalıştığı görülmektedir. Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin kararında,  Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinin ‘ön lisans başvuru usulü’ başlıklı 12. maddesinin 5. fıkrasının d bendinin 24.02.2017 tarihinde değiştiği ve bu değişikliğe göre ‘ön lisans başvurusu yapılırken ÇED’in kuruma sunulması gerektiği’ şeklinde abesle edercesine gerekçe yazmıştır.”

‘HER DAVA, AÇILDIĞI TARİHTEKİ KANUNA GÖRE ÇÖZÜMLENİR’

Akkuyu NGS’ye verilen ön lisans iptal davasın Eylül 2016’da açtıklarını anımsatan Atal, her davanın açıldığı tarihte yürürlükte olan kanun maddesine göre çözümleneceğinin emredici bir hukuk kuralı olduğunu vurgulayarak, davanın açıldığı tarihteki mevzuata göre ÇED raporunun ön lisans sonrasında verilmesi gerektiği görüşünü savundu.

‘ZEMİNİ ÇATLAYAN AKKUYU’NUN İNŞAATI HUKUKSUZ YÜRÜTÜLÜYOR’

Yönetmelik değişikliğinin Şubat 2017’de değil, Ağustos 2019’da yapıldığını dile getiren Atal, ön lisans iptaline karşı açtıkları davayı reddeden Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin bu kararını 15 Ocak’ta Danıştay’da temyiz ettiklerini belirterek, “anlaşılan odur ki; EPDK’nın yaptığı hata sonucu Akkuyu’ya ön lisans verilerek ÇED’in hükümsüz hale gelmesini engellemek, bilmeden yapılan hatayı telafi etmek için Akkuyu’ya özel yönetmelik değiştirilmiştir. Akkuyu’nun ÇED’i hükümsüzdür. EPDK ön lisans vermek suretiyle ÇED’in dolaylı olarak iptaline neden olmuştur. Her biri 14 bin tonluk 4 reaktör binmeden çatlayan betonuyla, aktif Kuzey Ecemiş Fay Hattı üzerindeki 6 karstik boşluk barındıran zeminiyle çocuklarımızın geleceğini tehdit eden Akkuyu NGS’nin inşaatı hukuksuz olarak yürütülmektedir” diye konuştu.

 

 

Önceki haberBarajın gövdesi çatladı, Köprüçay çimentoya boğuldu!
Sonraki haber20 bin zeytin ağacını korumak için eylem yaptılar
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.