Özkök muhtırayı doğruladı

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Ergenekon davasında tanık olarak ifade vermek üzere Silivri’ye geldi.

Duruşma salonundan gelen ilk bilgilere göre, Özkök, 2003’te kuvvet komutanlarıyla yapılan bir toplantıda muhtıra kelimesinin geçtiğini doğruladı.

Özkök’e yöneltilecek kritik sorulardan biri de sefertası olacak. Mahkeme heyeti Özkök’e “Karargahta görevliyken yemeklerini sefertasıyla evinden getirdiği” iddiasının doğru olup olmadığını soracak.

Özkök’ün darbe girişimini engellediği için dönemin kuvvet komutanları tarafından zehirlebileceği endişesi taşıdığı iddia ediliyordu.

Özkök’e, Genelkurmay Başkanı olduğu dönemdeki kuvvet komutanları tarafından hazırlandığı iddia edilen ‘Ayışığı’, ‘Sarıkız’ ve ‘Yakamoz’ adlı darbe planları da sorulacak.

Davaya bakan 13. Ağır Ceza mahkemesi geçen hafta tanık sıfatıyla dinlenmesi için Özkök’e çağrı göndermişti.

‘TEKLİF EDİLMEDİ’ DEMİŞTİ AMA…
Ergenekon savcıları, 1457 sayfadan oluşan 3. Ergenekon iddianamesinde yer verdikleri bilgiye göre, Özkök’e, “Kuvvet komutanlarından yürütme organına yönelik muhtıra verilmesi yönünde telkin ya da teklifte bulunan oldu mu?” diye sordu.

Özkök’ün yanıtı iddianamede şöyle yer aldı:

“YAŞ toplantısı öncesi orgenerallerin adet gereği Ankara’ya geldikleri, toplantılarda görüş alışverişinde bulunulduğu, iktidara yeni gelen partiyle ilgili olarak geçmişteki bazı söylemleri nedeniyle çekincesi olanların toplantıda açık açık fikirlerini beyan ettiklerini, kimsenin kendi yanında muhtıra verme şeklinde bir teklifte bulunamayacağını, kendisinin de böyle bir şeye fırsat vermeyeceğini, bu şekilde bir teklif gelmediğini…” İDDİANAMEDEKİ İLGİLİ BÖLÜM (SAYFA 34)

Ancak Özkök daha sonra bir gazeteye verdiği röportajda akıllarda soru işareti bırakan bir ifade kullanmış ve, “Savcı bana sadece teklifi sordu, ‘görüş beyan eden oldu mu?’ diye sorsaydı, cevabım daha farklı olurdu” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here