İzmit’te tanker yangını

Yangına, tanker rafineri dışına çekilerek müdahale ediliyor. TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi Faz-1 İskelesine sabah saatlerinde boş olarak yanaşan 3 bin 880 DWT’lik “Sena-3” adlı kimyasal tankerin makine dairesinde yangın çıktı. Tanker, TÜPRAŞ’a ait 3 römorkör ve iki palamar botu tarafından açığa alındı. Elektrik kontağı sonucu çıktığı sanılan yangına römorkörler ve tanker personeli tarafından müdahale ediliyor.

Halen tankerde bulunan personelin sağlık durumunun iyi olduğu, yangının çevre ve insan sağlığına şimdilik olumsuz bir etkisi olmadığı, söndürme çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.

TÜPRAŞ yetkililerinin, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Liman Başkanlığını yangın hakkında bilgilendirdiği belirtildi.

MÜRETTEBAT TAHLİYE EDİLDİ

Öte yandan, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, tankerdeki 15 mürettebatın tahliye edildiğini bildirdi.

Sözer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi Faz-1 İskelesi’ne sabah saatlerinde boş olarak yanaşan 3 bin 880 DWT’lik ”Sena-3” adlı kimyasal tankere, makine dairesinde çıkan yangının ardından açığa çekilerek müdahale edildiğini belirtti.

Tankerin TÜPRAŞ önünde yanmaya başladığını ifade eden Sözer, ”Tankerdeki 15 mürettebat tahliye edildi. Sağlık durumları iyi, herhangi bir yaralanma söz konusu değil” dedi.

Vali Sözer, tankerin batma ihtimali olup olmadığına ilişkin olarak, ”Tanker ne zamana kadar yanar onu bilemem, şu an tankerin batma ihtimali yok. Yangına römorkörler aracılığı ile müdahale ediliyor. Yangın kontrol altında, söndürme çalışmaları sürdürülüyor. Çevreye bir tehdit, tehlike yok. Yangının başka bir yere sıçrama ihtimali bulunmuyor” dedi.
Bu arada, makine dairesinde elektrik kontağı sonucu çıktığı sanılan yangın ile ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.