Özür diledi ama yine de kovuldu…

DNA’nın sarmal yapıda olduğunu keşfeden ve 1962 Nobel Ödülü kazanan ABD’li genetik bilimci, önceki gün Londra’da katıldığı bir konferansta “Batı politikasının temeli Afrikalıların da bizim kadar zeki olduklarına dayanıyor. Ancak bilimsel veriler ve araştırmalar bunun tam tersini söylüyor. İnsan zekasında fark yaratan genler birkaç onyıl geriye gidildiğinde nesillerde görülebilir. Zeka coğrafi koşullarda farklı olabiliyor. Zencilerle çalışan insanlar ne demek istediğimi anlar. Onlar da bunun doğru olmadığını biliyor” demişti.


Daha önce de ceninin eşcinsel olduğu belirlenirse anneye kürtaj hakkı tanınmasını isteyen bilimadamı son demeciyle  bilimçevrelerinin yanısıra anti-ırkçı sivil toplum örgütlerinin de tepkisini çekti.


ÖZÜR DİLEDİ


Bilimadamı gelen tepkiler üzerine geri adam atarak, “İnsanların eşitliğine inanıyorum. Ben yalnısca siyahlarla çalışan bazı işverenlerin siyahların çok zeki olmadıklarına inandıklarını dile getirdim” diye konuştu.


Eleştiriler karşısında kendisini kaynar kazan içinde bulduğunu vurgulayan Watson, “Afrikalıları inciten sözlerimi geri alıyor ve özür diliyorum” dedi.


TEPKİLER ÇIĞ GİBİ


Watson’un New York’ta eski başkanlığı yaptığı “Cold Spring Harbor Laboratory” yaptığı açıklamada Watson’un sözlerinin kurumla ve araştırmalarıyla bir ilgisi olmadığını ve bilimadamının ilişkisinin kesildiğini açıkladı.


Londra Science Museum (Bilim Müzesi) da Watson’un dün (19 Ekim) yapacağı konferansı iptal ederek tepkisini gösterdi.


İşçi Partisi’nin siyahi milletvekili David Lammy ise, Watson’un sözlerini “talihsiz” ve “ırkçı parti BNP’nin oksijeni” olarak tanımladı. Lammy tepkisini şöyle dile getirdi:


“Tanınmış bir bilim adamının bu tür sözler sarfetmesi çok acı ve utanç verici. Bu saçmalıkların bazı bilim çevrelerince ciddiye alınıp dinlenmesi de gerçekten sürpriz. Watson, bu açıklamayla bilimsel değerlere zarar vermiştir. Science Museum’un Watson’u davet etmekten vazgeçmesini destekliyorum. Önemli olan insanlara yaşamlarını değiştirebilmek için yeterli fırsatların sunulmasıdır…”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here