10 aydır duruyorlar

Türkiye’deki Gezi direnişi, başta Almanya olmak üzere Avrupa’da da yakından izlendi. Medya direnişle ilgili haberlere, analizlere geniş yer ayırdı. Birçok yerde gerçekleştirilen dayanışma amaçlı eylemler ve farklı etkinliklerle kamuoyu ilgisi devam etti.

Bu dayanışma eylemlerinden en ilginci Karlsruhe’de gerçekleştiriliyor. Sayıları bazen 30-35’i bulan, bazen de 10-15’e kadar gerileyen Türk-Alman Karlsruhe’liler, 10 ayı aşkın bir süredir her cuma günü 15 dakika, sanat ve medya teknoloji merkezi ZKM’nin (Zentrum für Kunst unt Medientechnologie) önünde duruyorlar. Tıpkı, kareograf ve performans sanatçısı Erdem Gündüz ün 18 Haziran 2013’de Taksim Meydanı’nda durduğu gibi.

Sanat Öğretmeni Banu Beyer’in İstanbul’daki eylemden ilham alarak yaptığı çağrıya katılan Türk ve Alman “Karlruhe’li Duranlar”, bu arada bir de kitap hazırlayarak duruşlarını belgelediler…

“Bugünkü eyleme katılımın daha da fazla olacağını tahmin ediyoruz. Çünkü bugün “Duran Adam” da bizzat bizlerle birlikte olacak” diyen Banu Beyer, “Wir stehen! Was uns bewegt” (Duruyoruz! Bize harekete geçiren nedir?) başlığı altında yayınlanan kitaplarını da bu akşam düzenlenecek bir programla tanıtacaklarını belirttikten sonra şöyle devam ediyor:

“Kitapta ‘Karlsruhe’li Duranlar’ şiirden, kişisel iç dökümüne, politik içerikli yazıya kadar kadar farklı biçimlerde düşüncelerini dile getirdiler. Ayrıca orada Erdem Gündüz’de de teşekkür ediyoruz. Kendisine bu akşam da bizzat teşekkür edeceğiz.”

Gezi Parkı’ndaki barışçı protestoları ve ardından yaşanan baskıları yakından izlediğini belirten Beyer, Ekrem Gündüz’ün 18 Haziran’da tüm dünyayın etkileyen eyleminden çok etkilenmiş ve 3 gün sonra arkadaşlarına gönderdiği “birlikte durma” çağrısıyla bu uzun soluklu eylemin ilk adımını atmış.

Söz yine onda:

“21 Haziran’da ZKM’deki tüm meslekdaşlarımı ve Karlsruhe’deki arkadaşlarımı saat 14.00’de 15 dakikalığına, bina önünde durmaya davet ettim. Böylece benim için bir demokrasi ve olumlu düşünce mekanı olan ZKM’nin önünde Erdem Gündüz’ün protestosunu duyurmayı, dayanışmamızı göstermek istiyordum. O gündem beri her Cuma günü saat 14.00’de ZKM’nin önünde 15 dakika duruyoruz. Haftalar süren eylem sırasında, tüm dünyada daha fazla demokrasi ve insan hakları talebini burada durarak göstermeyi hedefleyen bir grup oluştu. Sürekli yeni katılımlar oluyor. Kimisi bizi desteklemek için, kimisi bu protesto biçimini kişisel olarak denemek amacıyla katılıyor. Biz durdukça bize katılmak isteyen herkese şimdiden hoşgeldin diyoruz.”

Karlsruhe’de Türk ve Almanların elele gerçekleştirdiği uzun soluklu bu eylemin ne zaman sona ereceği bilinmiyor. Eyleme yol açan nedenlerin halen geçerli olduğuna göre bir süre devam edeceği kesin. Örneğin yarın ZKM’de gerçekleştirilecek sempozyum da bunu gösteriyor. Bir süredir devam eden “global aCtIVISm – Hukuk perspektifinden yeni prototesto biçimleri” sergisi kapsamındaki sempozyumun konusu “İktidar ve Hukuk…”

Ekrem Gündüz’ün barışçı eylemi daha önce de Postdam Medya Forumu (M100 Sanssouci Colloquium) tarafından verilen“Yılın Medya Ödülü”ne “dünya çapındaki ifade özgürlüğünü destekleyici bir şiddetsiz protesto örneği sunduğu” gerekçesiyle layık görülmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen + twenty =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.