2 ayda iki 12 Eylülzedeli intihar etti

FARUK ESKİOĞLU / LONDRA AKŞAM (10.8.2007) – 12 Eylül döneminde İngiltere’de sığınmacı olan Dev-Yol’lu iki devrimcinin psikolojik sorunları aşamayarak 2 ay içinde peşisıra intihar etmesi arkadaşlarını yasa boğdu.


12 Eylül askeri darbesi sonrasında yurtdışına çıkmak zorunda kalan nam-ı diğer “Feyzo Can”, Feyzullah Maraşlı Edinburg’da dördüncü kattan atlayarak yaşamına son verdi. Uzun süre psikolojik tedavi gördüğü belirtilen Maraşlı’nın cenazesi memleketi Kayseri Sarız’a gönderileceği öğrenildi.


Haziran’ın son günlerinde de yine Maraşlı’nın yol arkadaşlarından Recep Eriş, girdiği bunalımı aşamamış ve yaşamına son vermişti. ODTÜ mezunu olan Eriş de İngiltere’deki yaşamında Maraşlı gibi toplumsal çalışmalarıyla tanınıyordu…


“12 EYLÜL’ÜN FATURASI”


Yaşamına son veren devrimcilerin yakın arkadaşı İlker Dikmen büyük bir yas içinde olduklarını belirterek şunları söyledi:


“Yitirdiğimiz arkadaşlarımız Türkiye’de 78 kuşağının sıradan neferleriydi. 12 Eylül karanlığına teslim olmadılar ama  Londra’da yaşadığı ağır yaşam kosullarında girdikleri bunalımı atlatamadılar… Arkadaşlarımızın yasamlarına son noktayı koymaları başta ailesi ve biz sevenlerini derinden üzdü. “


12 Eylül faturasının 27 yıl sonra bile ağır bir bedelle ödenmeye devam edildiğini belirten Dikmen, “Türkiye ve yurtdışında yaygınlaşan bu intihara karşı aileler, uzmanlar ve ilgili kurum ve kuruluşlara büyük görev düşmektedir. Bu olaylar içimizde daha nice Feyzullahlar ve Receplerin olduğunu gösteriyor… Bu bir çığlıksa ‘çığlık’ kabul ediniz… Bu çığıkları duymamazlıktan gelirseniz, koç gibi yiğitler toprağa düşmeye devam edecektir… Dileriz bu acı son olur…” diye konuştu.


FOTOĞRAF: Nam-ı diğer Feyzo Can, Feyzullah Maraşlı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here