İşçi Partisi’nin yeni lideri yarın açıklanacak

İşçi Partisi’nde liderlik yarışını kazanan yarın açıklanacak. Partide sol kanattan mevcut lider Jeremy Corbyn ve sağ kanat adayı Owen Smith yarışıyor. Kamuoyundaki genel kanı ibrenin Corbyn’den yana olduğu yönünde.

İşçi Partisi’nin yeni dönemdeki genel başkanını belirlemesine kısa süre kala, İngiliz basınında partiyle ilgili haber analizler ve geniş yer tutuyor.

Partinin yeni dönemdeki lideri Cumartesi günü açıklanacak.

Başkan adayları ise mevcut lider Jeremy Corbyn ve Owen Smith. Kamuoyundaki genel kanı ibrenin Corbyn’den yana olduğu yönünde.

Muhalefet Corbyn’e, partiyi aşırı sola çekmek, seçilemeyecek bir parti haline getirmek ve parti dışı siyasal eylemcilerin parti üzerinden etkisini artırmasına ön ayak olmak gibi suçlamalar yöneltiyor.

Corbyn yandaşları ise sık sık Corbyn’e bir darbe yapıldığı söylemini kullanılıyor.

‘İşçi Partisi’nde muhalif milletvekillerinin umudu erken seçim’

I gazetesinde yer alan haberde İşçi Partisi yönetiminin parti yetkililerine, Cumartesi günü Liverpool’da düzenlenecek parti konferansında olası şiddet olaylarına karşı dikkatli olmaları istendiği yazıyor.

Guardian gazetesi, Corbyn’i destekleyen ‘İşçi Partisi için Jeremy’ kampanyasının içinde yer alanlarla görüşmüş.

Guardian muhabiri, kampanyanın Londra’daki merkezinde ekiplerin hummalı bir çalışma içinde olduğunu, geleneksel yöntemler dışında sosyal medya alanında da yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirtiyor.

Kampanya sözcüleri Corbyn’in seçimleri kazanacağına inandıklarını ancak partide yeniden barış ve birliğin kurulması gerektiğini söylemiş.

Guardian gazetesi editörlerinden Martin Kettle, İşçi Partisi’nin nasıl bir büyük bir krizle karşı karşıya olduğunu anlamasının tek yolunun genel seçimler olduğunu yazıyor.

Kettle, “Eğer üyeler Corbyn’i desteklerse parti bölünmüş kalmaya devam edecek. Bu durumda tek umut geniş kamuoyu” diyor.

Kettle, muhalif milletvekillerinin bu nedenle ülkede bir erken seçim fikrini desteklediğini yazıyor. Zira onlara göre seçimlere gidilmesi durumunda Corbyn önderliğindeki İşçi Partisi’nin oyları azalmış çıkacak ve Corbyn’in liderliği testten geçemeyecek.

The Spectator dergisi editörü Fraser Nelson Telegraph’ta yayınlanan yazısında, “Aşırı sol, partinin kontrolünü tamamen ele geçirdi ve muhaliflerinin buna hiçbir cevabı yok” diye yazıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.