‘3 yılda bin 350 terörist ele geçirildi’

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, yurtiçinde terörist eylemlere katılan ve daha önce işledikleri terör suçlarından aranan 5 bin 750 terör örgütü üyesinin, yakalandığını bildirdi. CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu’nun soru önergesine verdiği yazılı yanıtta Aksu, 2003’ten bu yana (ölü, yaralı ve teslim olan) bin 350 teröristin ele geçirildiğini kaydetti.


Aksu, Türkiye’nin de yer aldığı uluslararası güvenlik ve işbirliği anlaşmaları gereğince, İran, Irak, Suriye, Yunanistan, Azerbaycan ve Ukrayna’dan, 2003’te 52, 2004’te 41 ve 2005’te 23 olmak üzere 116 örgüt mensubunun, Türkiye’ye teslim edildiğini belirtti.


2004-2005 yılları arasında güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucu, özel eğitim almış 60 teröristin çok miktarda patlayıcı maddeyle ele geçirildiğini ifade eden Aksu, “Yurtiçinde terörist eylemlere katılan ve daha önceki tarihlerde işlemiş oldukları terör suçlarından dolayı arandığı tespit edilen 5 bin 750 terör örgütü mensubu yakalanarak, adalete teslim edildi” dedi.


FOTOĞRAF: İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.