6 ayda 4 bin 400 site sansürlendi

Basın ve ifade özgürlüğünün tartışılmaya devam ettiği Türkiye’de internette sansürlenen sitelerin sayısı da her geçen gün artıyor.
Şimdiye kadar 20 binden fazla internet sitesinin ‘engellendiği’ Türkiye’de 800’den fazla site savcılık, 973 site mahkeme, 17 binden fazla site de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kararıyla erişime engellendi. Erişime kapatılan bin 260 internet sitesine ise neden engellendiklerine dair bir açıklama dahi yapılmadı.

2012’nin ilk yarısında 4 binden fazla ‘engelleme’

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 12 Mart Dünya Siber Sansür ile Mücadele Günü’nde açıkladığı raporda, “Gözetim Altında Tutulması Gereken Ülkeler” arasında gösterilen Türkiye’de, 2012’nin ilk yarısında da internette engellenen sitelerin sayısı artmaya devam etti. Engelli Web’in açıkladığı istatistiklere göre 2012’nin ilk yarısında Türkiye’de yaklaşık 4 bin 400 site daha çeşitli nedenler gerekçe gösterilerek engellendi.

Twitter hesapları da kapatılıyor

İnternet sitelerinin engellenmesinin yanı sıra, ülkemizde Twitter hesapları da denetim altına alınmaya başlandı. Son olarak Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesini ‘hack’leyen sosyalist hackerların oluşturduğu “RedHack” grubunun Twitter hesabı, gerekçe gösterilmeksizin kapatıldı.

Birkan Erol/Cumhuriyet Bilim Teknik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here