’70’den fazla kişiyi öldürdüler’

Muhalifler, Şam’ın Cedet Artuz ve Yalda semtlerindeki kurbanların büyük bölümünün, isyancı oldukları şüphesiyle öldürüldüklerini kaydetti.

Başkentin yanı sıra Suriye’nin kuzeyinde ülkenin en büyük kenti Halep’in kontrolünü sağlamaya çalışan hükümet güçleri ile isyancılar arasında yoğun çatışmalar devam ediyor.

İsyancıların Halep’teki başlıca havaalanına saldırı başlattıkları belirtiliyor.

Şam’daki saldırı haberleri ise dün Halep’te isyancı güçlerin bir grup hükümet yanlısı milisi öldürdüğü yolundaki haberleri izliyor.

Suriye Ulusal Konseyi’nden eleştiriKamuoyunda büyük tepki çeken bu gelişme karşısında, Suriye Ulusal Konseyi de Halep’te isyancı milislerin Esad yanlısı olmakla suçladıkları bir grup erkeği öldürmesini eleştirdi.

SUK, milislerin yaptığının gaddarca olduğunu kabul etti. Ancak kurbanların “işkencecilerden ve katillerden intikam aldıklarını” savundu.

İnsan hakları örgütleri, Halep’teki isyancıları Esad’a sadık dört kişiyi öldürmesini kınadı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, internette yayımlanan ve isyancıların Esad yanlılarını öldürdüğünü gösteren video kayıtlarının savaş suçuna işaret ettiğini söyledi.

Buna karşın hükümet güçlerince öldürülen bir isyancı milisin kuzeni BBC’ye yaptığı açıklamada, Esad yanlılarının çok sayıda vahşet olayına imza attığını, dünyanın “Suriye halkının haklarını savunanları kınamaması gerektiğini” savundu.

İnsan hakları örgütleri, Suriye’nin ağır çatışmaların yaşandığı Halep kentinde isyancıların Beşar Esad’a bağlı olduğu söylenen dört kişiyi öldürmesini kınayan bir açıklama yayımlamıştı.

Salı günü kaydedildiği söylenen ve video paylaşım sitesi Youtube’da yayımlanan görüntülerde söz konusu kişilerin üzerine ateş açıldığı görülüyor.

Bağımsız kaynaklarca da doğrulanan görüntülerde Esad yanlısı olduğu söylenen kişiler, bir okulun sınıflarından biri olduğu düşünülen yerde tutulurken görülüyor. Pek çoğunun yüzü gözü kanlar içinde. İçlerinden bazıları, avluya çıkarılıyor ve bir duvarın dibinde oturmaları isteniyor.

Bağımsız kaynaklar, kaydın söz konusu kişileri hayattayken gösteren son görüntüleri içerdiğini belirtiyor.

BBC Beyrut muhabiri Jim Muir’e göre kriz derinleştikçe bu türden intikam saldırıları ya da yargısız infazlar daha sık yaşanmaya başlamış görünüyor.

BM: Halep’te çatışmalar tırmanıyorÖte yandan BM, son birkaç gündür Suriye’nin Halep kentinde çatışmaların önemli ölçüde arttığını bildirdi.

Suriye’deki BM temsilciliğinde görevli Sausan Ghosheh BBC’ye yaptığı açıklamada, muhalefet güçlerinin elinde şimdi el koymuş oldukları tanklar da dahil ağır silahlar bulunduğunu kaydetti.

Sausan Ghosheh, hükümet ve muhalefet güçlerine itidal tavsiyesinde bulunarak sivillerle silahlı güçler arasında ayrım yapılmasını istedi.

Jim Muir’in bildirdiğine göre Halep’teki son gelişmeler, çatışmaların daha uzun süre devam edeceğine işaret ediyor.

Başta “kentteki isyancıların bir kaç gün içinde temizleneceğini” bildiren Suriye devlet televizyonu, son haberlerinde “terörist paralı askerlerin” ağır kayıplar verdiği bir kaç olaydan bahsetti ancak görüntü yayınlamadı.

BM, son haftalarda Halep’ten 200 binden fazla insanın kaçtığını belirtiyor.

Merkezi İngiltere’de olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, dün 135 kişinin öldüğünü belirtirken, Yerel Eşgüdüm Komitesi 170 kişinin öldüğünü bildirdi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad dün ülkenin kaderini belirleyecek bir savaşın içinde olduklarını söylemiş, “Halkımızın ve ülkemizin kaderi, geçmişi, bugünü ve geleceği bu savaşa bağlı” diye konuşmuştu.

Esad, dört üst düzey görevlinin öldüğü iki hafta önceki intihar saldırısından bu yana kamuoyuna hiç açıklama yapmamıştı

BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here