AB, 28 milyar Euroluk silah sattı

AB üyesi ülkelerin 2003 yılında 28,3 milyar Euroluk silah sattıkları bildirildi. Silah satışlarının 8,3 milyar Euro’luk bölümünün AB içinde gerçekleştiği, Ortadoğu ülkelerine 8,4 milyarlık silah satıldığı belirlendi.

AB’nin yıllık raporuna göre, 2003 yılında en fazla silahı, 13,6 milyar euro ile Fransa sattı. Fransa’yı 4,9 milyar ile Almanya, 4,5 milyar Euro ile İngiltere izledi.

Veriler, İtalya’nın 1,3 milyar, Hollanda’nın 1,1 milyar, İsveç’in 977 milyon, Belçika’nın 666 milyon Euro’luk silah satışı yaptığını gösteriyor.

Fransa, Birleşik Arap Emirliklerine 4 milyar, Suudi Arabistan’a 2 milyar euroluk silah satarken, İngiltere’nin en iyi müşterisi 801 milyon Euro ile İran oldu. İngilizler, aynı yıl işgal ettikleri Irak’a da 3 milyon Euro’luk silah sattı.

AB raporuna göre, bazı üye ülkeler, silah ambargosu uygulanan ülkelere yönelik silah satışlarına da izin verdi. Çin, 2003 yılında Fransız, İtalyan ve İngilizlerden 416 milyon Euro’luk silah satın aldı. Beyaz Rusya da Avusturya, Almanya ve Macaristan’dan 335 bin Euro’luk silah temin etti.

AÇIK GAZETE: AB’nin bir yıllık silah satış rakamı 28.3 milyar Euro’nun karşılığı yaklaşık 37 milyar dolar ediyor… Bu rakamın büyüklüğünü anlatmak için Türkiye ekonomisinden örnek verirsek. Türkiye’nin bir yıllık bütün ithalatı 104, ihracatı 71, iç borcu 174 ve dış borcu 160 milyar dolardır… AB’nin silah satış rakamının büyüklüğünden, ülke ekonomilerinin sürdürülebilirliğinde önemli olduğunu düşünebiliriz… Bunun diğer anlamı bizim adına türküler yaktığımız ‘barış’, ölüm tacirlerinin hiç bir zaman işine gelmeyecektir…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.