AB, Yunanistan’a yardımda anlaştı

AB, Yunanistan’a yardımda anlaştı

0
PAYLAŞ

Yunanistan’ın AB tarafından kurtarılmasına sıcak bakmayan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile IMF’yi Avro Bölgesi’ne karıştırmak istemeyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy cephelerinin uzlaşmasıyla şekillenen kurtarma planı, sermaye piyasalardan borçlanamaması halinde IMF’nin Yunanistan’a önemli miktarda kredi açmasını ve avro kullanan ülkelerin ikili kredilerle IMF paketine katkı yapmalarını öngörüyor.

Portekiz Başbakanı Jose Socrates, uzlaşma sağlanan kurtarma paketiyle dayanışma gösterilerek Yunanistan konusunda piyasaların beklediği sinyalin verildiğini söyledi.

Kararı büyük memnuniyetle karşılayan Yunanistan Başbakanı George Papandreu, ”Avrupa büyük bir tehditle yüzleşerek büyük bir adım attı” dedi.

AB’nin Yunanistan’ı kurtarma planı çerçevesinde, ihtiyaç duyulması halinde kullanılmak üzere 22 milyar avroluk güvence fonu oluşturulacak. IMF’nin önemli bir katkı yapacağı fonun çoğunluğunu, Avro ülkelerinin açacakları ikili krediler oluşturacak.

IMF, daha önce AB’nin Avro Bölgesi dışında kalan Macaristan, Romanya ve Letonya gibi üyelerinin kurtarılmasında da başrolü oynamıştı.

Yunanistan’ın başvurması halinde Avro Bölgesi’ne ilk adımını atacak IMF’nin, uluslararası döviz rezervlerinde payı yüzde 35’e yaklaşan ve ABD Doları’na alternatif gösterilen avronun güvenilirliğine darbe vurmasından endişe ediliyor.
Bu endişeyi yüksek sesle dile getiren Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, ”’Eğer (Yunanistan’ın kurtarılmasında) Avro Grubu ve hükümetler yerine IMF ya da başka herhangi bir otorite, herhangi bir sorumluluk alırsa bu çok çok kötü olur” uyarısında bulundu.

BİR CEVAP BIRAK

12 − 10 =