ABD, Mısır’a yardımı askıya aldı

ABD Dışişleri Bakanlığı, büyük ölçekli askeri sistemlerin teslimatının ve Mısır hükümetine verilecek nakit yardımın askıya alındığını açıkladı.

Bakanlık, adil seçimler yolunda “kayda değer gelişmelerin” sağlanması gerektiğini söyledi.

Ağustos ayında devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarlarına yönelik başlatılan operasyonda yüzlerce kişinin ölmesinin ardından yardımlar gözden geçirilmeye başlanmıştı.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Jen Psaki “Katılımcı ve asil seçimlerle demokratik bir hükümetin göreve gelmesi için adımlar atılmadan büyük ölçekli askeri sistemlerin ve nakit yardımın teslimatını askıya alacağız.” dedi.

Yetkililer, yardımın askıya alınmasının milyonlarca dolara mâl olacağını söylüyor.

Yetkililer, Amerika’nın teslimatını askıya aldığı askeri sistemlerin arasında Apache helikopterleri, Harpoon füzeleri ve tank parçalarının bulunduğunu söylüyor.

Washington buna ek olarak 260 milyon dolar nakit ve 300 milyon borç garantisini de askıya almayı planlıyor.

BBC Washington muhabiri, askıya alınan yardımın sembolik olduğunu, çok belirgin bir kesinti olmadığını söylüyor.

Muhabirimiz, askeri parça teslimatının hali hazırda durdurulması, bir askeri tatbikatın iptali ve yazdan beri teslim edilmeyen nakitten dolayı bu açıklamanın beklendiğini söylüyor.

Ama Amerika Mısır’a sağlık ve eğitim alanlarında yardım etmeye devam edecek. Ülke ayrıca gerilen Sina’da güvenliğin tesisi için Mısır’a parasal yardımda bulunacak.

Dışişleri bakanlığı yardımın dondurulmasının kalıcı olmasının düşünülmediğini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.