ABD, PKK’nın silahlarını doğruladı

Öte yandan Pentagon sözcüsü Geoff Morrell, PKK’ya silah sağlamanın, ABD’nin politikası olmadığını vurguladı.

The New York Times gazetesi, Türkiye’de ele geçirilen silahlarla ABD’nin Irak polis güçlerine 2004 ve 2005 yıllarında sağladığı bazı silahların seri numaralarının çakıştığını yazı.
Bu gelişmenin, Savunma Bakanı Robert Gates’in Irak’ta akıbeti belirsiz Amerikan çıkışlı silahlara ilişkin kaygısını artırdığı ve bu çerçevede açılan soruşturmanın derinleştirileceği bildirildi. 

Seri numaraları çakışan silahlar arasında, ABD’nin Irak güvenlik güçlerine dağıtmak üzere satın aldığı Avusturya yapımı Glock marka tabancaların da yer aldığı belirtildi.

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, temmuzdaki bir konuşmasında, PKK’nın elindeki ABD çıkışlı silahlarla ilgili olarak Iraklı Kürt gruplarını suçlamıştı.

The New York Times’a göre Pentagon yetkilileri, silahların PKK’ya Iraklı Kürtler tarafından verildiği veya satıldığı yönünde ellerinde kanıt olmadığını söyledi.

Bu yetkililer, bu silahların, çalındıktan veya çatışmalarda kaybolduktan sonra karaborsada satılarak Türkiye’ye sokulmuş olabileceğini savundu.

Amerikalı yetkililer, Türkiye’de ele geçen ABD çıkışlı silah sayısının, onlarca veya yüzlerce olabileceğini kaydetti. 
    
“ABD, PKK’YI SİLAHLANDIRMAZ”
     
Bu silahlar konusundaki haberler ve iddialar, Pentagon sözcüsü Morrell’in basın toplantısında geniş şekilde tartışıldı.

Morrell, “Bu devletin ve bakanlığın politikası, PKK’nın bir terör örgütü olduğu yönünde. Biz teröristlerle iş yapmayız, dolayısıyla PKK ile de iş yapmayız ve kesinlikle PKK’yı silahlandırmayız. Dolayısıyla, Amerikan çıkışlı bazı silahlar Türkiye’de teröristlerin veya başka suçluların eline geçmişse, böyle bir durum bu devletin veya bu bakanlığın politikası değil” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.