ABD’den, 3 bölgeli Irak federasyonu

Senato genel kurulundaki oylamada önde gelen Demokrat senatör Joe Biden tarafından önerilen tasarı, 23’e karşı 75 oyla kabul edildi. Tasarı, Irak’ın tek ülke olarak kalmasını, ancak Şii, Sünni ve Kürt bölgelerine ayrılmasını, petrol gelirlerinin denetiminin ise Bağdat yönetiminde kalmasını öneriyor.

Biden’in önerisi, bağlayıcı olmamasına karşın, başkan George W. Bush’un Irak politikasına karşı çıkıyor. Kimi uzmanlar, Biden’in önerisinin, Irak’ın parçalanarak 3 ayrı ülkeye bölünmesini öngörmemekle birlikte, gelecekte bu yöndeki bir gelişmeye dolaylı olarak ”yeşil ışık” yaktığı görüşünü savunuyor.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat Senatör Joe Biden, ABD başkanlık seçiminin fazla iddialı olmayan aday adayları arasında yer alıyor. En iddialı Demokrat başkan aday adayı senatör Hillary Clinton, Biden’in tasarısını destekleyenler arasında yer aldı. Demokrat Biden’in tasarısının tam 26 Cumhuriyetçi senatör tarafından desteklendiğine işaret eden gözlemciler, bu parti içinde Cumhuriyetçi başkan Bush’a karşı isyanın yaygınlaşmakta olduğunu belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here