‘AİDS ölümleri azaldı’

BM Dünya Sağlık Örgütü sitesindeki medya bilgilendirme notunda AİDS hastalığının son yıllarda şekillendirdiği tabloya ilişkin çarpıcı veriler aktarılıyor.

Buna göre 2011 yılında 2 buçuk milyon kişi daha HIV pozitif oldu.

Tahminlere göre 2011 yılında 1 milyon 700 bin kişi HIV bağlantılı rahatsızlıklar sonucu yaşamını kaybetti.

“Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri, hakkında çok sayıda girişim, kampanya ya da uluslararası konferans düzenlenen AİDS’e karşı savaşta kısmi bir başarı elde edildiğini gösteriyor.”

HIV nedir?

HIV, bağışıklık sistemini etkilen bir virüs olarak AİDS hastalığına yol açıyor. HIV de bir tür virüs ancak RNA denilen moleküler canlı dizilimleri hedef alıyor; bu dizilimler, DNA gibiler ama farklı işlevleri var. Bu işlevler arasında gen görünümleri ve genlerin kopyalanmasıyla ilgili rolleri bulunuyor.

2005 ve 2011 rakamları karşılaştırıldığında “yıllık ölüm seviyesinde” 700 bin kişilik bir düşme olduğu söyleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2012 AİDS Günü nedeniyle yayımladığı bilgilendirme yazısı da bu nedenle “HIV hedeflerine doğru ilerleme kaydediliyor” başlığını taşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına bakıldığında, 2011 yılında 700 bin kişinin hayatlarının bu ölümcül hastalıktan korunduğu görülüyor.

2001 yılında AİDS’lierin arasına 3 milyon 200 bin kişi katılmıştı; 2011’de ise ölümcül virüse yakalananların sayısı 2 milyon 500 bin kişi olarak tahmin ediliyor.

Neden?Dünya Sağlık Örgütü, “bu ilerlemenin” itici motorunun AİDS’in hedef aldığı yaşam yapılarını koruyan ilaçlar olduğunu belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü, bu ilaçların, virüsün kandaki nüfusunu azalttığını; bunun da hastalığın ölümcül etkisini zayıflatıp/geciktirip başkalarına aktarılmasını güçleştirdiğini belirtiyor.

Örgütün bilgilendirme yazısında, BM’nin 2011 yılında Genel Kurul seviyesinde bir karar aldığı, bu doğrultuda, 15 milyon kişinin 2015 itibarıyla bu ilaçların koruyucu şemsiyesi altına alınmasının öngörüldüğünü belirtiyor.

Bilgilendirme yazısında, var olan mücadele ivmesinin devam etmesi halinde bu hedefin tutturulacağı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 2 =