Şaka gibi; memura 4+4’ün üzerine 3+3

Kamu İşveren Heyeti ile memur konfederasyonları arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin üçüncüsü yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik hükümet tarafından memurlara, “2016 yılının ocak ve temmuz aylarında yüzde 4+4, 2017 ocak ve temmuz aylarında ise 3+3 zam” önerisini açıkladı.

Çelik, “Artışların enflasyonun altında kalması halinde ise, bir sonraki dönemin başında enflasyon farklarının ödenmesi teklifimizi heyete sunuyoruz. Önümüzde bir hafta var” diye konuştu.

Zam teklifinin enflasyonun altında olduğunu söyleyen konfederasyon üyeleri ile Bakan Çelik arasında tartışma çıktı.

MEMUR-SEN HEYETİ SALONDAN AYRILDI

Bakan Çelik’in açıkladığı zam önerisine tepki gösteren Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, önerilen zam oranını kabul edilebilir bulmadıklarını ifade ederek, “Kamu İşveren Heyeti’nin teklifini tekrar müzakere edip masaya tekrar getirmesini istiyoruz. Bu teklife, refah payı ile taban aylık zammı da eklenmelidir” dedi.

Toplantıyı bugün için bitirmeyi uygun bulduklarını söyleyen Yalçın, “Kamu işveren heyetinin bereketli bir teklifle masaya gelmesini bekliyoruz” diyerek, Memur-Sen heyetiyle birlikte toplantı salonundan ayrıldı.

“BU MASAYI TERK ETMEK TÜRKİYE’DEKİ BÜTÜN KAMU EMEKÇİLERİNE HAKARETTİR”

Çelik konuşmasının sonunda masadan kalktığı sırada salonda gerginlik yaşandı. Konfederasyon üyeleri seslerini yükseltti. KESK Başkanı Lami Özgen Bakan Çelik’e, “Bu masayı terk etmek Türkiye’deki bütün kamu emekçilerine hakarettir. Teklifleriniz üzerine bizim de söz hakkımız var” dedi.

“HENÜZ ORTADA TEKLİF İLE İLGİLİ MÜZAKERE SÖZ KONUSU DEĞİL”

Özgen’in konuşması üzerine Çelik, “Henüz ortada teklif ile ilgili müzakere söz konusu değil. Müzakere yapacağız” şeklinde konuştu.

“ALINTERİMİZ, EMEĞİMİZ MEMUR-SEN TARAFINDAN HÜKÜMETE ÜÇÜNCÜ KEZ PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞ DURUMDADIR”

KESK Başkanı Lami Özgen, hükümetin önerdiği zam teklifini eleştirerek, “Şu an var olan enflasyon oranlarının altında bir teklif ile önümüzdeki iki yılın ekonomik ve sosyal hakları bir kez daha Memur-Sen tarafından hükümete peşkeş çekilmiştir. Bizim alınterimiz, emeğimiz, çocuklarımızın geleceği üçüncü kez peşkeş çekilmiş durumdadır” ifadelerini kullandı.

İsmail Koncuk ve Lami Özgen (soldan sağa)
İsmail Koncuk ve Lami Özgen (soldan sağa)

“BİR KEZ DAHA DAĞ FARE DOĞURMADI”

Özgen, “Kamu emekçileri açısından bir kez daha dağ fare doğurmadı. İfade edilen teklifler, enflasyon oranlarının altındadır” dedi.

“BAKAN AÇIKLAMALARINI YAPIP KAÇMIŞTIR. BİZİM DE SÖZ HAKKIMIZ VAR”

Özgen, “Kimsenin enflasyon farkı adı altında vereceği sadakaya ihtiyacımız yok. Sayın bakan açıklamalarını yapıp kaçmıştır. Bizim de söz hakkımız var. Konuşma hakkımızı gasp etmiştir” ifadesini kullandı.

“GEÇİCİ HÜKÜMETİN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE YETKİSİ OLMADIĞINI BİR KEZ DAHA AÇIĞA ÇIKARTMIŞTIR”

Kazanılmış haklar üzerinden manipülasyon yapıldığını söyleyen Özgen, şu ifadeleri kullandı:

“2014-2015 yıllarının kazanılmış haklarımızı yeniden kabul ediyorsanız, 2014 yılındaki kazanımlarımızı ve alamadığımız bir maaşlık hakkımızı geri istiyoruz. Keyfi, antidemokratik durumun aslında başından beri bu geçici hükümetin toplu iş sözleşmesine yetkisi olmadığını bir kez daha açığa çıkartmıştır.”

“CUMA NAMAZINI BAHANE EDEREK BURADAN KALKMAK TAKİYECİLİKTİR, İKİ YÜZLÜLÜKTÜR”

Özgen, “Düne kadar A,B,C planlarımız var diyen Memur-Sen’in bu teklifler konusunda söyleyeceği bir şey yoktur. Cuma namazına sığınmak suretiyle bu satış sürecini manipülasyonun da üstünü kapatamazsınız. Cuma namazını bahane ederek buradan kalkmak aynı zamanda bütün kamu emekçilerinin haklarını hükümete peşkeş çekmektir. Namaz üzerinden bir manipülasyon yapmak suretiyle kandırmaktır. Takiyeciliktir, iki yüzlülüktür. Sendikal hak mücadelesi ile bağdaşmayan bir tutumdur” açıklamasında bulundu.

“ÇELİK’İN BİZİM SÖYLEDİKLERİMİZİ DİNLEMEKTEN ADETA KAÇMASINI KINIYORUM”

Bir tepki de Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’tan geldi. Koncuk, “Sayın Faruk Çelik’in bizim söylediklerimizi dinlemekten adeta kaçmasını kınıyorum” dedi.

KONFEDERASYONLARIN ZAM TALEPLERİ

Memur sendikaları ile hükümet arasında 3 Ağustos’ta yapılan ilk toplantıyla başlayan 3. dönem toplu sözleşme sürecinde, Memur-Sen 2016 için 8+8 zam ve taban aylığa 150 lira, 2017 için 7+7 oransal zam ve taban aylığa 100 lira artış, Türkiye Kamu-Sen 2016’da yüzde 22 ve taban aylığa seyyanen net 100 lira zam, KESK ise en düşük memur maaşının 2 bin 900 liraya yükseltilmesi ile aile, çocuk ve yemek yardımı talep etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.