Akdeniz’in Las Vegas’ı KKTC

Akdeniz’in Las Vegas’ı KKTC

0
PAYLAŞ

Kıbrıs Türklerinin adada varlıklarını özgür ve bağımsız biçimde yaşamaya başladığı 1974 Barış Harekatından bu yana 36 yıl geçti. KKTC devletinin kurulmasından bu yana ise 27 yılı geride bıraktık. Bu süreçte Kıbrıs Türklerinin KKTC çatısı altında yaşamlarını sürdürememeleri için birçok oyun oynandı. Ambargolar ve izolasyonlar ile Anavatanlarından kopartılmaya, yalnızlaştırılmaya çalışıldılar. Sonuçta, Kıbrıs Türklerinin egemenlik ve bağımsızlık iradesi kazandı ve bugünlere gelindi.
Kendi kaderini tayin ederek egemen ve bağımsız biçimde yaşama iradesine sahip bir ulusun önünde hiç bir engel duramaz. Kıbrıs Türkleri de Anavatanlarının desteğiyle bu zorlu sınavdan başarıyla geçmektedir. Son günlerde gerek Avrupa Birliği düzeyinde, gerekse uluslararası toplumun değişik kesimlerinde, hatta Rum siyasi partileri ve basınında KKTC realitesinin yavaş yavaş kabul edilme yoluna gireceğiyle ilgili endişeler (!) ve açıklamalar peşi sıra gelmeye başladı. Bu süreç, KKTC’nin zaferi olarak yorumlanmaldır.

KKTC realitesinin görülmeye (ve uzun dönemde kabul görmeye) başlaması anlamında son örnek, İngiliz Daily Telegraph gazetesinin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konusunda izlenimleri oldu. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Osman Ertuğ, Cumhurbaşkanı eroğlu’nun gazeteye ropörtaj vermediğini, haberin gazetecinin izlenimi olduğunu belirten bir açıklama yaptı. İngiltere’nin saygın gazetelerinden birisi olan Daily Telegraph, Eroğlu’nun “Kuzey Kıbrıs’ı Akdeniz’in Las Vegas’ı yapmayı planladığı” yorumunu okuyucularına aktarması çok anlamlıdır.

Daily Telegraph, KKTC’de inşa edilen ve yaklaşık 230 milyon dolar harcanan Kyrenia otel kompleksi gibi yatırımların, KKTC’yi tecrit etmek isteyen Kıbrıslı Rumlara rahatsızlık verdiği yorumunu da yaptı. Daily Telegraph, otelin açılışına Amerikalı şarkıcı Jennifer Lopez’in katılmasının planlandığını, ancak Kıbrıslı Rumlar’ın Lopez’e e-postalar gönderip, KKTC’de konser vermesinin BM ambargosunun ihlali anlamına geleceğini söylemeleri nedeniyle konserden vazgeçtiğini bildiren haberinde, Rumların KKTC’deki dev turizm yatırımlarından duydukları endişeleri sayfalarına taşımış oldu. Bu arada, altını çizmeden edemeyeceğim ki, konserini iptal eden Lopez, daha sonra KKTC’deki hayranlarından özür dilese de bir sanatçının diplomatik baskılara boyun eğerek hayranlarına ihanet etmesi, sanatçı karizmasına vurulmuş en büyük darbelerden birisi olarak tarihe geçti.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, Kıbrıslı Rumların birlik yanlısı duygularını paylaşmadığı düşüncesine de yer veren Daily Telegraph, KKTC gerçeğinin görülmeye başlaması anlamında önemli bir habere imza atmış oldu. Bu tür haberler ile Kıbrıs adasında iki devletin varlığı uluslararası toplumca kabul edilme sürecine girilecek ve Rumların adayı temsil etme iddialarının ortadan kalkmaya başladığını da zaman içinde göreceğiz. Günün sonunda ise Rumların bazı tavizler karşılığında KKTC realitesini tanıma aşamasına geleceğini hep birlikte göreceğiz.

Daily Telegraph gazetesi, Rum lider Dimitris Hristofyas’ın müzakerelerin devamını sağlamak üzere KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na baskı yapması için Türkiye’den yardım istediğinin de altını çiziyor. Bu tavır, Rumların KKTC makamları yerine Türkiye’yi muhatap alma tavırlarında bir değişiklik olmadığını da ortaya koyuyor.

Daily Telegraph gazetesinin yazısında, KKTC’nin “Akdeniz’in Las Vegas’ı” olmayı planladığını yazması çok anlamlıdır. 230 milyon dolara mal olan bir otelin İngiliz gazetesinin de dikkatini çekmesi çok anlamlıdır. Uzun dönemde KKTC turizm yatırımlarının artmaya devam edeceğini gösteren bu gelişme, Rumları kaygılandırmaktadır. Kısa dönemde ciddi bir ekonomik krizle burun buruna gelmesi beklenen Kıbrıs Rum Yönetimi, KKTC turzimine yapılan bu dev yatırımlardan elbette kaygı duyacaktır. Bu durum ise Kıbrıslı Türklerin başarısı olarak yorumlanmalıdır.

KKTC realitesi, yalnızca Daiy Telegraph gibi gazeteler tarafından değil, uluslararası toplum tarafından da görülmeye başladı. AB düzeyinde bazı açıklamalar, KKTC’nin uzun dönemde “Kadife Ayrılık” ile kendi yolunu çizeceğine ilişkin düşüncelerini ifade etmeye başaldılar. Bazı Rum gazeteleri de bu tür düşünceleri dile getirdi ve Rum muhalefet partisi liderlerinden bu kaygılarını ifade eden düşünceler duymaya başladık. Bütün bunlar, KKTC realitesinin uzun dönemde kabul göreceğinin ve gerçekten de KKTC’nin Akdeniz’in Las Vegas’ı olacağının göstergesidir.

_________________
Doç. Dr. Birol Ertan

BİR CEVAP BIRAK

fourteen + fourteen =